İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1901 - 1925 Filmleri » Orphans of the Storm Filmi 1921

Orphans of the Storm Filmi 1921

  Orphans of the Storm

  Orphans of the Storm Filmin Konusu ve Bilgiler

  Orphans of the Storm filmi D. W. Griffith’in Fransız Devrimi öncesi ve sırasında geçen 1921 tarihli sessiz drama filmidir. Film Fransa’da çekilmiştir.

  Hem Lillian hem de Dorothy Gish’in yer aldığı film bir Ulusun Doğuşu, Hoşgörüsüzlük ve Kırık Çiçekler gibi gişe rekorları kıran yapımlardan sonra sonra D. W. Griffith için şaşırtıcı bir ticari başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Griffith, daha önceki filmlerinde olduğu gibi, güncel olaylar hakkındaki görüşlerini tarihsel olaylar üzerinden vermeye çalışmıştır. Fransız Devrimini, Bolşevizmin yükselişi hakkında bir uyarı olarak kullanmayı denemiştir. Film, sınıf çatışması ve sınıflar arası anlayış ve yıkıcı nefret karşısında bir savunma üzerine kuruludur.

  Fransız Devrimi’nden hemen önce Henriette, körlüğüne bir çare bulma umuduyla, yakın evlatlık kardeşi Louise’i Paris’e götürür. Kadın düşkünü aristokrat de Praille, bakire Henriette’in güzelliğinden çok etkilenir ve onu kaçırır ve mülküne getirir. Louise büyük şehirde tek başına kalmıştır. Onurlu bir aristokrat olan Chevalier de Vaudrey, Henriette’in kaçabilmesi için düello yapar. Bu arada alçak Anne Frochard, Louise’i tutsak alır ve üzerinden para kazanma hesapları yapar. Louise’i bulamayan Henriette kendine bir oda kiralar. Daha sonra Henriette, politikacı Danton’a sığınır. 

  Devrimin gelişiyle, hem Henriette hem de Vaudrey giyotine mahkum edilir ve davalarını savunmayı Danton üstlenir.

  Görsel Efektler

  Filmde, hikayenin duygularını yakalamak için çeşitli görsel efektler kullanılmıştır. Müzik eşliğinde sessiz hareketlerle duyguyu iletmek için kırmızı, mavi, yeşil, sarı ve sepya monokrom filtreler kullanılmıştır. Filmde ayrıca, farklı bölümler için değişik ses efektleri kullanılmıştır.


  Filmi izlemek için


  Orphans of the Storm 1921

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: D.W. Griffith

  Senaryo: Adolphe d’Ennery, Eugène Cormon

  Oyuncular: Lillian Gish, Dorothy Gish, Joseph Schildkraut

  Yapım Yılı: 1921

  Ülke: ABD

  Süre: 150 dakika

  Tür: Drama, Tarih, Romantizm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin