İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1901 - 1925 Filmleri » Yumurcak Filmi – The Kid (1921)

Yumurcak Filmi – The Kid (1921)

Yumurcak Filmi - The Kid

Yumurcak Filmi – The Kid (1921) Konusu ve Bilgiler

Yumurcak – The Kid (1921) Charlie Chaplin’in uzun metrajlı ilk komedi klasiğidir. Yazdığı, ürettiği ve yönettiği ilk filmdir ve kısa sürede en çok hatırlanan ve en sevilen filmi olmuştur. 1971 yılında, filmin yayınlanmasından elli yıl sonra, Chaplin, yeniden düzenlenen film için orijinal (Tchaikovsky’nin 6 No’lu Senfonisi’nin (Pathétique) bir temasına dayanarak) bir beste hazırladı. Baba-oğul ilişkisini daha güçlü vurgulamak için, 15 dakikalık aşırı duygusal sahneler silindi.

Chaplin’in filmdeki esrarengiz bir “baştan çıkarıcı meleği” canlandıran 12 ya da 13 yaşındaki yıldızı Lillita McMurray daha sonra ikinci karısı oldu. 35 yaşındaki Chaplin, şimdi Lita Gray olarak bilinen 16 yaşındaki aktristle evlendi ancak bu evlilik sadece üç yıl sürdü.

Çaresiz Anne (Purviance), yeni doğmuş çocuğuyla birlikte hastaneyi terk eder ve bebeğini bir notla bir limuzine bırakır. Ancak araba hırsızları limuzini kaçırır ve bebeği bir Tramp (Chaplin) tarafından keşfedildiği çöp kutusuna atarlar. Tramp bebeği kurtarır ve onu yetiştirmek için götürür. Beş yıl geçer. Anne bir opera yıldızı haline gelmiştir. Tramp çocuk ile birlikte sahtekarlık yapmaktadır. Çocuk kayaları fırlatarak camları kırmakta ve Tramp hemen ortaya çıkıp bir ücret karşılığında onları tamir etmeyi teklif etmektedir. Bir doktor, yetkilileri çocuğu alıp annesine verilmesi için gönderir, ancak Tramp onları atlatır ve kovalamaca çıkar.


Filmi izle

https://www.youtube.com/watch?v=fBtpVEi1LTw


Yumurcak Filmi - The Kid

Filmin Künyesi ve Bilgiler

Yönetmen: Charlie Chaplin

Yazar: Charlie Chaplin

Oyuncular: Charlie Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan

Sinematografi:  Roland Totheroh

Yapım Yılı: 1921

Ülke: ABD

Süre: 68 dakika

Tür: Komedi, Drama, Aile