ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Ülke Sinemaları » Amerikan Sineması » Abraham Lincoln Illinois’te Filmi konusu ve bilgiler

Abraham Lincoln Illinois’te Filmi konusu ve bilgiler

Abraham Lincoln Illinois'te Filmi konusu ve bilgiler
Abraham Lincoln Illinois'te Filmi

film afişi

Abraham Lincoln Illinois’te Filmi, Abe Lincoln in Illinois

Amerikan yapımı ve 1940 tarihli Abraham Lincoln Illinois’te Filmi Robert E. Sherwood’un 1939 Pulitzer ödüllü oyunundan bir ekran uyarlaması.

Yönetmen: John Cromwell

Film müziği: Roy Webb

Senaryo: Robert E. Sherwood

Süre: 110 dakika

Oyuncular: Raymond Massey, Ruth Gordon, John Cromwell..

Tür: Biyografi

Ülke: ABD

Tarih: 1940

Filmin konusu

Film Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Cumhurbaşkanı Abe Lincoln’ün (Raymond Massey) biyografisi üzerine kurulu. Illinois’in New York eyaletindeki bir dükkanda katiplik yapmakta olan ve erken kariyeri boyunca fakir yaşayan Lincoln’le açılır. 1835’te bir siyasi parti için ilk kez devlet meclisi üyesi olarak görev yapmak istemediğine karar verir. New Orleans’a hayvancılıkla geçen bir zamandan sonra, New Salem’e yerleşir ve burada Ann Rutledge’a aşık olur. Abe, New Salem’de bir ev yapar, sonunda bir mağaza işletir. Yerli halk arasında popüler olur ve sonunda devlet yasama organına seçilir. Sonunda karısı olacak olan Mary Todd (Ruth Gordon) ile tanışır ve ardından başkanlık yarışına girer.

Başkanlık seçimleri sırasında partisi o kadar bölünmüştür, şans verilmemektedir. Parti liderleri Abe Lincoln ile uzlaşır. Rakip aday Stephen Douglas ile bir dizi tartışmaya girer. Ana mesele köleliktir. Abe, bir konuşmada, “kendisine karşı bölünmüş bir evin ayakta kalamayacağını” iddia eder. Seçimi kazanır. Film sona erdiğinde Abe arkadaşlarına veda eder ve Washington’a gitmek için trene biner.

Abraham Lincoln Illinois'te Filmi

filmden bir kare

 

Abraham Lincoln Illinois'te Filmi

filmden bir kare

 

Filmin Fragmanı