İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Ülke Sinemaları » Amerikan Sineması » Abraham Lincoln Illinois’te Filmi konusu ve bilgiler

Abraham Lincoln Illinois’te Filmi konusu ve bilgiler

  Abraham Lincoln Illinois'te Filmi
  film afişi

  Abraham Lincoln Illinois’te Filmi, Abe Lincoln in Illinois

  Amerikan yapımı ve 1940 tarihli Abraham Lincoln Illinois’te Filmi Robert E. Sherwood’un 1939 Pulitzer ödüllü oyunundan bir ekran uyarlaması.

  Yönetmen: John Cromwell

  Film müziği: Roy Webb

  Senaryo: Robert E. Sherwood

  Süre: 110 dakika

  Oyuncular: Raymond Massey, Ruth Gordon, John Cromwell..

  Tür: Biyografi

  Ülke: ABD

  Tarih: 1940

  Filmin konusu

  Film Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Cumhurbaşkanı Abe Lincoln’ün (Raymond Massey) biyografisi üzerine kurulu. Illinois’in New York eyaletindeki bir dükkanda katiplik yapmakta olan ve erken kariyeri boyunca fakir yaşayan Lincoln’le açılır. 1835’te bir siyasi parti için ilk kez devlet meclisi üyesi olarak görev yapmak istemediğine karar verir. New Orleans’a hayvancılıkla geçen bir zamandan sonra, New Salem’e yerleşir ve burada Ann Rutledge’a aşık olur. Abe, New Salem’de bir ev yapar, sonunda bir mağaza işletir. Yerli halk arasında popüler olur ve sonunda devlet yasama organına seçilir. Sonunda karısı olacak olan Mary Todd (Ruth Gordon) ile tanışır ve ardından başkanlık yarışına girer.

  Başkanlık seçimleri sırasında partisi o kadar bölünmüştür, şans verilmemektedir. Parti liderleri Abe Lincoln ile uzlaşır. Rakip aday Stephen Douglas ile bir dizi tartışmaya girer. Ana mesele köleliktir. Abe, bir konuşmada, “kendisine karşı bölünmüş bir evin ayakta kalamayacağını” iddia eder. Seçimi kazanır. Film sona erdiğinde Abe arkadaşlarına veda eder ve Washington’a gitmek için trene biner.

  Abraham Lincoln Illinois'te Filmi
  filmden bir kare

   

  Abraham Lincoln Illinois'te Filmi
  filmden bir kare

   

  Filmin Fragmanı


   


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin