İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Sinema Tarihinden » 1901 - 1925 Filmleri » Bir Ulusun Doğuşu – The Birth of a Nation Filmi (1915)

Bir Ulusun Doğuşu – The Birth of a Nation Filmi (1915)

  Bir Ulusun Doğuşu - The Birth of a Nation

  Bir Ulusun Doğuşu – The Birth of a Nation Filmi Konusu ve Bilgiler

  Tartışmalı, açıkça ırkçı, ancak Amerikan sineması için dönüm noktası diyebileceğimiz bir film olan Bir Ulusun Doğuşu filmi ilk olarak 1915 Şubat’ında Kaliforniya, Los Angeles’taki Klancı adıyla öne çıktı, ancak üç ay sonra, ABD’nin doğuş sürecini vurgulamak için New York’taki dünya galasında bugünkü ismini aldı. Film, eski Kuzey Carolina Baptist bakanı Rev. Thomas Dixon Jr.’ın 1905 yılındaki anti-siyahi ve melodramatik bir piyes olan Klancı üçlemesinin ikinci cildine dayanmaktadır.

  Filmin gösterime girmesi Afro Amerikalıları aşağılayıcı tasviri üzerine büyük bir sansür savaşı başlatıldı, ancak Griffith o sırada ırkçı olmadığını iddia etti. İnanılmaz bir şekilde, film bugün hala Klan üyeliği için bir referans olarak kullanılmaktadır. Film, 1998’de Amerikan Film Enstitüsü tarafından “En İyi 100 Amerikan Filminden” biri seçilince yeni tartışmalara yol açtı.

  Bununla birlikte, film yorumcuları, Amerikan film tarihindeki tüm zamanların en önemli filmi olduğu konusunda hemfikirdir. Film, bir renk dizisi de dahil olmak üzere birçok yenilik, teknik efekt ve sanatsal gelişmeleri barındırmaktadır. Gelecekteki filmler üzerinde biçimlendirici bir etkiye sahip oldu ve film tarihi ve filmin sanat olarak gelişimi üzerinde tartışmasız bir etki yaptı. Ayrıca, yaklaşık üç saat uzunluğunda, o güne kadar çekilmiş en uzun filmdi.

  Filmin konusunun ırkçı oluşu ve Klan yanlısı duruşu nedeniyle derhal eleştirilmesine neden oldu. Büyük şehirlerde isyanlar patlak verdi (Boston, Philadelphia). Ancak bu tartışmalar filmin gişe çekiciliğini artırmaya yardımcı oldu.

  Griffith, 1941’de yaptığı röportajda “Zencilerin elde ettiği toplumsal ilerleme nedeniyle filmin geri çekilmesinin en iyisi olduğunu” söyledi. Evet, Bir Ulusun Doğuşu filmi beyaz üstünlüğü üzerine kuruludur ve tarihsel olarak bir rezalet sayılabilir. Buna rağmen, film listelerde yer almayı yine de hak ediyor. Ayrıca, sinema gibi etkili bir sanatın her zaman ahlaki normlara uyması gerektiğini kim iddia edebilir.

  İki erkek kardeş, Phil ve Ted Stoneman, Güney Carolina’daki Piedmont’taki arkadaşları olan Cameron ailesini ziyarete giderler. Ancak, bu arkadaşlık, Kuzey – Güney savaşından etkilenir; çünkü Stoneman ve Cameron aileleri karşıt ordulara katılacaklardır. Film İç Savaşın gelişimini, Lincoln suikastini ve Ku Klux Klan’ın doğumu gibi önemli tarihi olaylarla bağlantılı olarak ilerler.  Bir Ulusun Doğuşu film afişi

  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: D.W. Griffith

  Yazar: Thomas Dixon Jr.

  Oyuncular: Lillian Gish, Mae Marsh, Henry B. Walthall

  Prodüksiyon:  David W. Griffith Corp., Epoch Producing Corporation

  Yapım Yılı: 1915

  Süre: 195 dakika

  Ülke: ABD

  Tür: Drama, Tarih, Savaş


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin