İçeriğe geç
ana sayfa » SİNEMA DÜNYASI » Ülke Sinemaları » Amerikan Sineması » The Great Train Robbery Filmi 1903

The Great Train Robbery Filmi 1903

  The Great Train Robbery Büyük Tren Soygunu

  The Great Train Robbery Büyük Tren Soygunu Filmin Konusu

  Sinema tarihindeki dönüm noktalarından biri olan film, Edwin S. Porter tarafından yönetilir. Kasım 1903’te çekilen film 14 sahneli ve yaklaşık 10 dakika uzunluğunda bir aksiyon filmidir. Film, New Jersey, New York, Essex County Park ve Lackawanna demiryolu boyunca çekilmiştir. Film, Western türünün öncüsü Scott Marble’in 1896 tarihli öyküsüne dayanmaktadır. Dönemin en popüler ve ticari olarak başarılı filmiydi ve sinemanın ticari olarak başarılı bir araç olabileceği fikrini de ortaya koymuştur.

  Film, paralel düzenleme, küçük kamera hareketi, yer çekimi ve daha az sahneye bağlı kamera yerleştirme dahil olmak üzere çoğu kez ilk defa uygulanan bir dizi yenilikçi teknik kullanmıştır.

  Film, iki haydutun bir demiryolu telgraf ofisine girmesiyle başlıyor. Operatörü trenin istasyonun su deposunda durması için emir vermeye zorlarlar. Daha sonra operatörü bağlayıp su deposunda pusuya yatılır. Posta vagonuna giren haydutlar posta görevlisini öldürür (görevlinin ölümü de ilginçtir, kurşunu yer ayağa kalkar ve yere yığılır) ve dinamit ile para dolu sandığı açarlar.Bu arada diğer iki haydut  makinisti tehdit eder ve direnen ateşçi ise öldürülür. Lokomotif vagonlardan ayrılır ve yolcular aşağı indirilerek kıymetli eşyaları toplanmaya başlanır. Bir yolcu kaçmaya çalışır, ancak anında vurulur. Lokomotife geçen haydutlar olay yerinden uzaklaşırlar ve daha sonra inip atları ile kaçarlar.

  Bu arada, telgraf operatörünün kızı yemek getirmeye gelince babasının halini görüp onu ayıltır. Operatör, kasabada anlamsız bir şekilde dans eden şerif ve kasaba halkını uyarmaya çalışarak trenin soyulduğunu anlatır. Harekete geçen adamlar, ganimetlerini saymak için duraklayan haydutları ele geçirir ve sonunda hepsini öldürürler.


  Filmin Künyesi ve Bilgiler

  Yönetmen: Edwin S. Porter

  Senaryo: Edwin S. Porter

  Oyuncular: Alfred C. Abadie, Broncho Billy Anderson, Justus D. Barnes, Walter Cameron

  Sinematografi: Jacob Blair Smith, Edwin S. Porter

  Editör: Edwin S. Porter

  Yapımcı ve Dağıtım: Warner Bros.

  YapımYılı: 1903

  Süre: 12 dakika

  Ülke: ABD

  Bütçe: 150 USD


  The Great Train Robbery filmini izle


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin