İçeriğe geç
ana sayfa » SANAT TEKNİKLERİ » Yağlı Boya » Nicolai Abildgaard III Richard

Nicolai Abildgaard III Richard

  Nicolai Abildgaard III Richard

  Nicolai Abildgaard III Richard

  Tarih: 1787,

  Orijinal Ebat: 38 x 29 cm,

  Bulunduğu Yer: National Museum of Art, Oslo.

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  ESER ANALİZİ

  Küçük ama son derece etkileyici tablo Richard III, İngiliz kralının korkuyla uyandığı dramatik bir sahneyi tasvir ediyor. Abildgaard’a ilham veren şey, Shakespeare’in draması Richard III’teki (perde V, sahne III) sahneyi canlandırmasıdır. Kralın zihninde hâlâ kabus gibi görüntüler vardır ve akrabalarının pek çok hayaleti yalnızca onun tarafından görülebilmektedir. Abildgaard, sahneyi Richard’ın kaslı, kısmen çıplak vücudunun dramatik ışıklandırmasıyla oluşturur. Kralın uzun, diken diken saçları ve vahşi gözleri tablonun gerilimini, gücünü ve hareketini vurguluyor. Pek çok yorumcu, Abildgaard’ın III. Richard tasviri ile Roma’daki Quirinal Tepesi’nde bulunan Greko-Romen heykeli The Horse Terbiyecileri arasındaki benzerliklere dikkat çekti.

  Savaşta ölümüyle (1485) İngiltere’de ünlü Tudor hanedanının başlamasına neden olan ve hakkında bir çok yazılar yayınlanan III. Richard’ı bu tabloda güçlü ve savaşçı yönüyle de algılıyoruz. Duruş pozisyonundaki X formu, sol elinin ileri doğru hareketi ile dengelenip göğsündeki haç işaretine bağlanmış.  Tacının yere düşmüş olması, anladığımız kadarı ile Tudor hanedanı ile yapıp kaybettiği Bosworth savaşını sembolize etmekte. Yüzünde hem savaşın kaybedilmiş olduğunu hem de öfkesini görmek mümkün.

  Akademisyenler, tablonun Shakespeare’in başka bir oyunundan, yani Macbeth’ten ilham alıp almadığını tartıştılar. Ancak figürün solundaki arma, aslında III. Richard’ın kendi hanedan arması olan ve bu nedenle onun armasına dahil edilmiş bir yaban domuzunu tasvir ediyor.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Baskı ve kuruma işlemi bitince, özel bir koruma katmanı sürülmektedir. Böylece tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Kanvas tablo tercihi için diğer önemli bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar zaman içerisinde ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlayabilir. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yeniler ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Kanvas tabloların bir diğer avantajı ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin