İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Ayetullah Sümer Hayatı ve Eserleri

Ayetullah Sümer Hayatı ve Eserleri

  Ayetullah Sümer (1905 -1979)

  Türk ressam Ayetullah Sümer 1905’te İzmir’de doğdu. Marsilya’da ticaret eğitimi gördüğü sırada ressam Theophile Berengier’den özel resim dersleri alarak resim yapmaya yönelmiştir. Aynı kentteki akademide de resim öğrenimi gören sanatçı, Paris’te on yıllık fresk çalışmaları yapmıştır.

  Türkiye’ye dönüşünde, yani 1938 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne öğretim üyesi olarak girmiş ve burada kurduğu fresk atölyesini 38 yıl yönetmiştir. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1971 yılında emekli olan Ayetullah Sümer, ilk kişisel sergisini Paris’te açmıştır

  Bu sergiyle gümüş madalya kazanan sanatçının, resim anlayışı yıllar içinde doğalcı, yalın bir anlatım biçimi benimsemiştir.

  1932 yılında halkevleri tarafından Anadolu’ya gönderilen sanatçı, resimlerine Anadolu çizgilerini de yansıtmıştır. 1939 yılında çizdiği Afyon görünümlerini, natürmort ve portre çalışmaları izlemiştir. Sümer, ayrıca Atatürk ve İnönü’nün de birçok tablosunu yapmıştır.

  Genellikle koyu tonların egemen olduğu resimlerdeki buğulu atmosferler, onun karamsar ve içedönük dünyasını yansıtmaktadır. 1979 yılında vefat eden sanatçının birçok özel koleksiyonda eserleri mevcuttur. Ayrıca, “Bir İstanbul Manzarası-1943”, “Kitaplar Hayatın Masalı- 1951”, “Bakır Kaplar-1955” gibi önemli eserleri de İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ndedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin