İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Bedri Rahmi Eyüboğlu Hayatı ve Eserleri (1911 – 1975)

Bedri Rahmi Eyüboğlu Hayatı ve Eserleri (1911 – 1975)

  Bedri Rahmi Eyüboğlu

  Bedri Rahmi Eyüboğlu

  Türk ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu 1911’de Trabzon’da doğdu.

  Ortaöğrenimini yaptığı sırada Trabzon’da bulunan Zeki Kocamemi’nin öğrencisi olarak resme ilgi duymaya başladı. 1927’de İstanbul’a gelerek Güzel Sanatlar Akademisi’nde Nazmi Ziya’nın öğrencisi oldu.

  Buradaki iki yıllık eğitimden sonra Paris’e gitti. 1932’deki ikinci gidişinde ise A. Lhote’un atölyesinde yaklaşık bir yıl çalıştı. Dönüşünde d Grubu’nun 1934’teki açtığı sergiye katıldı.

  Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlediği yurt gezisi programı çerçevesinde 1938’de Edirne’ye, 1942’de Çorum’a gidip bu kentlerde gerçekleştirdiği yapıtlarla Yurt Sergileri’ne katıldı. 1947’de İstanbul Asmalımescit’te kendi adını taşıyan özel bir atölye açtı. Değişik araç ve gereçlerle, farklı tekniklerle oluşturduğu işlerinde, aldığı Batı sanatının zengin deneyim ve birikimleriyle, yöresel ve geleneksel halk sanatının ürünleri arasında, kendi sanat anlayışına özgü sentezlere ulaştı.

  Az malzemeyle çok şey anlatma sanatı olarak tanımladığı halk sanatı, sanatçının yapıtlarına kaynak oluşturdu. Bedri Rahmi’nin ressamlığı ve hocalığı yanında şairliği ve yazarlığı da önemli bir yanıdır. Yayımladığı kitaplar arasında “Yaradana Mektuplar”, “Karadut”, ‘Tuz”, 1953 tarihli “Üçü Birden”, “Dördü Birden” sayılabilir.

  Yabancı sanat çevrelerinde her fırsatta incelemeler yaptı ve kalemi ile bütün sanat çevrelerine hizmette bulundu. Halkevleri çalışmalarına katılarak 1938 yılında Edirne’den güzel peyzajlar verdi. I. Devlet Resim ve Heykel sergisinde 3.lük, 4. Devlet Resim ve Heykel sergisinde de 2.lik ödülü aldı. Resim ve Heykel müzesinde, Milli Kütüphane Koleksiyonunda, bir çok resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.


  Sanatçının eserlerinden örnekler

  Bedri Rahmi Eyüboğlu Anadolu Motifli Kompozisyon
  Anadolu Motifli Kompozisyon
  Bedri Rahmi Eyüboğlu İstanbul'da Sokak
  İstanbul’da Sokak
  Bedri Rahmi Eyüboğlu Kırmızı Han Kahvesi
  Kırmızı Han Kahvesi
  Kuş Gibi
  Kuş Gibi
  Otoportre
  Otoportre
  Bedri Rahmi Eyüboğlu Park
  Park, 1934


  Kaynakça

  Türk Plastik sanatçıları Ansiklopedisi, Nüzhet İslimyeli

  Akbank Resim Koleksiyonu, Ahmet Kamil Gören


  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin