Bilal Çınar hayatı ve eserleri (1980 –

Bilal Çınar

Bilal Çınar

Türk Grafik Tasarımcı ve İllüstrasyon sanatçısı Bilal Çınar 1980’de  doğdu. 1999 yılında Fırat Üniversitesi Grafik Bölümü’ne girdi. 2000 yılında buradan ayrılarak Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne geçti ve 2004 yılında mezun oldu. Öğrencilik yılları sürecinde “Çevre Duyarlılığına Yönelik Görsel Araçların Tasarımı” isimli proje üzerine çalışmalar yaptı ve kendi atölyesinde resim eğitimi verdi.

Suluboya yeteneğiyle tasarımlarını harmanlayarak Grafik Tasarıma renkli bir bakış açısı getirdi. Bazı uluslararası markaların grafik tasarımcısı olarak çalıştı. Akademik eğitiminin yanı sıra usta sanatçılardan da sanat eğitimi alan tasarımcı, çoğunlukla tasarım yaparken aynı anda başka bir tasarımıda zihninde gerçekçi bir şekilde kurgulayabilmektedir.

Tasarımlarının hepsinde en ince ayrıntılarına kadar detaylara yer vermektedir. Çizilen nesnelere bir ruh ve karakter kazandıran, aslında detaylardır mantığıyla hareket eden sanatçı her insanın sanat duygusuyla donatıldığına inanmaktadır. Çalışmalarına halen İstanbul’da devam etmektedir.

Bilal Çınar eserlerinden örnekler

Bilal Çınar Kompozisyon 01
Kompozisyon 01

Bilal Çınar Kompozisyon 02
Kompozisyon 02, 2012

Bilal Çınar Kompozisyon 03
Kompozisyon 03

Sanatçının kişisel web sitesi