İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Dağmar Göğdün Hayatı ve Eserleri

Dağmar Göğdün Hayatı ve Eserleri

  Dağmar Göğdün

  Dağmar Göğdün

  Türk ressam Dağmar Göğdün Almanya’nın Zeitz kentinde doğdu. Sanatçı çocukluğunu mühendis olan babasının mesleği nedeniyle Meksika, İspanya ve Lüksemburg gibi ülkeleri dolaşarak geçirdi. Bu süre içinde sekiz okul değiştirmek zorunda kaldı. Almanca, İspanyolca ve Fransızca olmak üzere üç dilde eğitim gördü. Yabancı diller muhabiri oldu ve İstanbul’dan aldığı bir iş teklifi üzerine İstanbul’a yerleşti.

  Eşinin İstanbul – Eminönü Rotary Klübü Başkanlığı sırasında Türkiye’nin modern yüzünü tanıtmak için seçilen proje, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Asistanlarının eserlerinden oluşan sergi açmaktı. Sergi Frankfurt ve Viyana’da yapıldı.

  Bu organizasyon sırasında güzel sanatlardan etkilendi. Mimar Sinan Üniversitesi’ne misafir öğrenci olarak devam etti ve daha sonra Ressam Tanju Demirci ve İrfan Önürmen’den özel ders aldı. Çok çalışarak ilk kişisel sergisini 1996 yılında açtı. Şimdiye kadar İstanbul, Avusturya, Almanya, Miami, New York ve Las Vegas’da 12 kişisel ve bir çok karma sergileri oldu.

  Resimlerinin teması genellikle çiçeklerdir. Çünkü, Monclova – Meksika’da yaşadığı yer çölün ortasında idi. Babası akşamları serin hava almak için çölün yakınına götürürdü. Orada yetişen kaktüslerin güzel çiçekleri ve harika kokuları sanatçıyı çok etkiledi ve bu serüven çiçekleri resmetmesinin sebebi oldu.

  Sanatçı aynı zamanda Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

  Ödüller

  2015 – Sandro Botticelli Prize
  2014 – Diploma of Excellence (Honorable Award) Art Addiction Medial Müzesi P.A. Russu
  2012– Floransa Biennale Uluslararası Seciçi Kurulu tarafından Contemporary Art/Floransa ‘nın 4. Uluslararası Bienali’ne katılım icin seçilmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin