İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Erol Akyavaş Hayatı ve Eserleri

Erol Akyavaş Hayatı ve Eserleri

  Erol Akyavaş

  Erol Akyavaş (1932 – 1999)

  Türk ressam ve mimar Erol Akyavaş 1932’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1948 ve 1952 yılları arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’ne misafir öğrenci olarak devam etti. Daha sonra Paris’e gitti. Fernand Léger and André Lhote atölyelerinde çalışmalarını sürdürdü ve Paris’te “Cercle et Carré” Grubuna katıldı. 1954 yılında ABD’ye gitti.

  Resim çalışmalarının yanı sıra Illinois Institute of Technology’de Ludwig Mies van der Rohe yanında mimari eğitimine devam etti. 1960 – 1962 yıllarında Mimar Euro Saarinen ile mimari projeler yaptı. 1967 yılında New York’a yerleşti. 1950 yıllarından sonra New York, Cleveland, Roma, Milano, Bremen, Stuttgart, Londra, Berlin, Paris gibi şehirlerde kişisel sergiler düzenledi.

  1960 yılında bir yapıtı Museum of Modern Art koleksiyonlarına katıldı. Bremen ve Stuttgart müzelerinde resimlerine yer verildi. 1999 yılında Amerika’da vefat etti.

  Boya resimleri yanında değişik araç ve gereçleri kullanarak oluşturduğu çalışmaları ve özgün baskıları bulunmaktadır. Sanat yaşamının başlarında gerçeküstü anlayışa yatkın olarak, mimari mekanların yer aldığı, derinlik kavramının ağır bastığı çalışmalar özgün bir dizi oluşturdu. Ancak daha sonra kavramsal çalışmalara yöneldi. 1980’li yıllar çok özel bir dönemidir.

  İç ve dış, varlık ve beden, zaman ve mekan kavramları üzerinde düşünerek ve yeni felsefi görüşlere ulaşarak sabır ve içsellikle ilerlediği resimsel anlatımlar, savaşlar ve zaferlerle öznel bağlar kurar. Bu aşamada geleneksel hat ve minyatür sanatından aldığı esinleri, kendine özgü kompozisyon anlayışı doğrultusunda gerçekleştirdiği yapıtlarda değerlendirdi.


  Sanatçının eserlerinden örnekler

  Hallacı Mansur serisinden
  Hallacı Mansur serisinden
  Kralların Görkemi
  Kralların Görkemi, 121,8 x 214, MOMA
  Erol Akyavaş Kuşatma
  Kuşatma, 266 x 385 cm, 1982
  Erol Akyavaş Vav
  Vav, 115 x 115 cm, 1984

  Etiketler: