İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Erol Deran Hayatı ve Eserleri (1937

Erol Deran Hayatı ve Eserleri (1937

  Erol Deran

  Erol Deran

  Türk müzisyen ve ressam Erol Deran 1937’de Ankara’da doğdu. 

  İlk müzik derslerini subay ve bestekar Burhanettin Deran’dan aldı. İlk ve orta eğitimini Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve İstanbul’da tamamladı.

  1957-1961 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sabih Gözen’nin Kumaş Desenleri Atölyesi’nden mezun oldu. Akademi’deki eğitimi döneminde Prof. Sabri Berkel ve Prof. Gevher Bozkurt atölyelerinde de çalışmalarda bulundu.

  Sanatçı, 1957-1961 döneminde İstanbul Radyosu’nda kanun sanatçısı olarak görevini sürdürdü. 1963-1968 yıllarında kanun sanatçılığına Ankara Radyosu’nda devam etti. 1968’de İstanbul’a yerleşti ve İstanbul Radyosu’ndaki görevine yeniden döndü. 1975’de açılan ve1983’de İ.T.Ü.’ye bağlanan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na öğretim görevlisi olarak atandı.

  Erol Deran İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Enstrüman Yapımı, Ses Eğitimi, Temel Bilimler, Çalgı Eğitimi Bölümleri ve Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bunların yanında Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik konularında Danışmanlık yapmaktadır.

  1982’de Irak Kültür ve Tantma Bakanlığı’nın davetlisi olarak Uluslararası Bağdat Müzik Konferans’na Türkiye’yi temsilen katıldı. Ayrıca Türkiye’de iki adet Klasik Türk Müziği CD’si ve Yunanistan’da solo CD’si ve Bosphorus Türk Müziği toplu long play çalışması yapmış olup, birçok müzik resitalleri ve konserlere katıldı. 1999 yılında sanatçının resim ve müzik çalışmaları, Budapeşte Szechenyi Devlet Kütüpanesinde Silde show gösteriminin ardından konser verdi.

  Burhanettin Deran’ın Hayatı ve Besteleri isimli ve “Türk Müziğinde Makamdan Makama Geçkilerden Örnekler” adını taşıyan iki kitap yazdı. Windsor & Newton firmasının uluslararası düzenlediği “2000 yılında Ülkem” konulu Evrensel Resim yarışmasında sanatçının eseri, 22 000 eser arasında ilk 20’ye girmeye hak kazandı. 1984 Bolu Valiliği’nce düzenlenen “Bolu, Bolu’da Hayat” yarışmasında Mansiyon aldı.

  Çeşitli karma sergilerde resimleri yer alan sanatçı, müzik alanında da resmi ve özel davetli olarak; Amerika, İspanya, Fransa, Belçika, İtalya, Danimarka, Avusturya, Almanya, Yunanistan, İran, Irak, Afganistan, Mısır, Tunus, Cezayir’de çeşitli konser ve resitaller verdi. Sanatçının tabloları yurtiçi ve yurtdışındaki resmi ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
  Müzik profesörü olan sanatçı, Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.  Erol Deran eserlerinden örnekler

  Erol Deran Boğaz Manzarası
  Boğaz Manzarası
  Boğaz'da Yalı
  Boğaz’da Yalı
  Boğaziçi Yalılarından
  Boğaziçi Yalılarından
  Erol Deran Topkapı sarayı
  Topkapı sarayı

  Sanatçının kişisel websayfası