İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Fahir Aksoy Hayatı ve Eserleri

Fahir Aksoy Hayatı ve Eserleri

  Fahir Aksoy

  Fahir Aksoy (1916 – 2008)

  Türk ressam Fahir Aksoy 1916’da İstanbul’da doğdu. Fevziye Lisesi, Göztepe Amerikan Koleji ve Edirne Lisesi’nde okuyan, yüksek öğrenim yapamamasının nedenini, yasam öyküsünde “Babam, babasından kalan paraları tüketince kaza kaymakamı oldu ve Anadolu’yu bir baştan öteki başa gezdik. Mali durumumuzun giderek kötüleşmesi, yüksek öğrenim yapmama elvermedi.” diye açıklayan Fahir Aksoy 1935 yılında Vakit gazetesinde çalışmaya başladı.

  Akşam, Ulus, Son Posta ve Vatan Gazetelerinde sanat ve kültür sayfaları yöneticiliği yaptı. 1947’de Hür İdare adlı haftalık bir siyasal gazete çıkardı. Hakkında beş dava açıldı ve sekiz yıla hüküm giydi ancak, 1951 yılında çıkarılan genel aftan yararlanarak hapse girmedi.

  Bir ara sigortacılık yaptıktan sonra 1960’te yeniden Vatan gazetesinde çalıştı. O tarihten sonra resim çalışmalarının yanı sıra, dergi ve gazetelerde resim üstüne yazılar yazdı. Resim sanatını, Anadolu’nun uzak taşra kentlerine sergiler yoluyla götürüp tanıtmaya çalıştı. Almanya ve İsviçre’de sergiler açtı. Bratislava’da geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Naif Ressamlar Sergisi’ne katıldı (1966) ve Matrakçı Nasuh üstüne belgesel bir film hazırladı. 1974’te “Köken” adlı bir sanat dergisi çıkardı.

  Herhangi bir okul, akım ya da eğilim kapsamına girmeyen Fahir Aksoy’un resimleri, daha çok halk resimlerine ve naif resimlere ilişkin değerler taşır. Gerçekten, halk ressamlarına özgü gösterişsiz anlatım, gördüğünü ve yaşadığını katışıksız bir dille yansıtma çabası, yaşama coşku ölçüsünde bağlılık, geliştirilmemiş saf bir yalınlık, Fahir Aksoy’un resimlerinin başlıca nitelikleridir.

  Türk resminin Batı kökenli etkiler karşısında kimliğini ve kişiliğini koruması gerektiğini söyleyen sanatçı, çözümlerden birinin de bu tür bir yalınlık olduğuna inanmakta, bu açıdan kuram saplantılarının dışında da kalmaya özen göstermekte zorlamasız bir resim türünün savunuculuğunu yapmıştır.


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Fahir Aksoy Manzara
  Manzara, 60 x 70 cm, 1991
  Fahir Aksoy Gün Batımı
  Gün Batımı, 60 x 80 cm