İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Hamiye Çolakoğlu Hayatı ve Eserleri

Hamiye Çolakoğlu Hayatı ve Eserleri

  Hamiye Çolakoğlu

  Hamiye Çolakoğlu (1934 – 2014)

  Türk seramik sanatçısı Hamiye Çolakoğlu 1934’de Trabzon, Sürmene’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Sanatçı bir ailesi ortamı içinde yetişti ve küçük yaşından itibaren resme ilgi duydu. 1951 yılında henüz lise öğrencisi iken Münich’de düzenlenen portre yarışmasını kazandı.

  1952 de okulunu bitirerek ilk kişisel sergisini açtı. 1953’de İstanbul’un 500. Fetih yılı için bir sergi düzenledi. 1959 da Ankara’da düzenlenen dünya sanatlar kongresine Türk motifleri ile katıldı. Bakır üzerine çalışmalarını da Sini galerisinde sergiledi.

  Aynı yıl İtalyan Bursiyeri olarak, seramik öğrenimi için Floransa’da Instituto Stadale D’arte per la Ceramicade’ye gönderildi. Burada Resim ve Sahne dekorasyonu öğrenimi de yapan sanatçı, Napoli’de bir resim sergisi açtı.

  Ardından, Perugia Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İtalyan Edebiyatı eğitimi aldı. 1961 de Il Giornale D’Italian’ın düzenlediği dünya milletleri resim yarışmasında gümüş madalyalı diploma aldı.

  1962’de Kültürel Sanat Yarışmasında 22.000 km’lik seyahat ödülü kazandı. Finlandiya, Macaristan, Rusya, Fransa ve İtalya’da muhtelif sergiler açtı. 1963’de Washington’da açılan dünya seramik sergisinde en iyi seramikçi ilân edilerek kendisine “Dünya Seramikçiler Derneği” üyeliği verildi.

  Yine aynı yıl Venedik’te Türk Sanatları Kongresine katıldı. Geniş çaplı bir Türkiye gezisi yaptı. 1954 – 1957 arasında Etnoğrafya Müzesinde Türk halk motifleri üzerinde araştırmalar yaptı ve dünyanın belli başlı sanat çevrelerinde etkinlikler düzenledi.

  1965’de İsrail Sanat merkezi Ein – Hod’da Anadolumuzu yansıtan “Orada bir köy var, uzakta”‘ sergisini, Bat – Yanı Belediye müzesinde de ikinci sergisini açtı. Bu nedenle kendisine, pek az sanatçıya verilen İsrail şeref madalyası ile Ein – Hod sanat merkezi üyeliği verildi.

  1966’da İtalya tarafından yapılan davet üzerine “Mimaride ve Heykelde Çağın seramiği ne olmalıdır?” konulu sempozyuma katıldı. Devlet Resim ve Heykel sergilerine, içte ve dışta bir çok sergilere eserler verdi.

  Hamiye Çolakoğlu eser örnekleri

  Kompozisyon
  Kompozisyon
  Hamiye Çolakoğlu Kompozisyon
  Hamiye Çolakoğlu Kompozisyon

   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin