İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Mustafa Aslıer Hayatı ve Eserleri

Mustafa Aslıer Hayatı ve Eserleri

  Mustafa Aslıer

  Mustafa Aslıer (1926 – 2015)

  Türk grafiker Mustafa Aslıer 1926’da Kırcaali, Bulgaristan’da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde gravür öğrenimi gören (1946-1949) Mustafa Aslıer, 1953-1954 arasında Münih Grafik Sanatlar Akademisi’nde, 1955-1958 arasındaysa Stuttgart Grafik Sanatlar Yüksek Okulu’nda, öğrenimini geliştirici çalışmalar yaptı.

  1957’den sonra Avrupa müzelerinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. Türkiye’ye dönünce resimleriyle kısa sürede tanındı. Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümü başkanlığı ve okul yöneticiliği görevlerini bir arada yürüttü. 1958-1975 yılları arasında devlet sergilerine katıldı.

  1958’de Stuttgart’ta Senatore Galerisi’nde, 1959’da Viyana Devlet Galerisi’nde ilk kişisel sergilerini açtı. 1960 yıllarından sonra Lyublyana Uluslararası Gravür Sanatı Sergisi’ne, Tokyo, Ravenna baskı resim sergilerine katıldı.

  Romanya, Tunus, Cezayir ve Lübnan’da düzenlenen Çağdaş Türk Grafiği sergilerine, 1967’de Sao Paulo Uluslararası Bienaline, 1974-1976 ve 1978’de Frechen’deki Almanya Uluslararası Grafik Sergisi’ne katıldı. 1963-1964 yıllarında Avrupa ülkelerinde dolaştırılan Çağdaş Türk Sanatı sergilerinde yapıtlarına yer verildi.

  Türkiye’deki ilk kişisel sergilerini 1960 yıllarının başında İstanbul’da açan Mustafa Aslıer, 1967’de bu sergilerini İstanbul ve Ankara’da sürdürdü. 1980 ve 1981’de İstanbul’da iki kişisel sergi daha düzenledi. 1973’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen sergide Cumhuriyet Ödülü , 1974’te Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde başarı ödülü kazandı.

  Kendi adına bir atölye kurup geliştirdi ve öğretim üyesi olarak çalıştığı okulun baskı resim atölyesini, bir kaynak atölyeye dönüştürerek, özellikle genç kuşak sanatçıları arasında özgün baskının yayılıp benimsenmesine büyük katkıda bulundu. T.G.S. Akademisi’nin Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne dönüştürülmesiyle (1985), profesör unvanı alarak, dekanlığa seçildi.

  Özgün Baskılar

  Mustafa Aslıer’in metal gravür türündeki siyah-beyaz ve renkli özgün baskı resimleri, genellikle yöresel nitelikli figürlerin geometrik soyutlayıcı havasından hareket eder. Sanatçının bu yoldaki çalışmalarına Türkiye’de söz konusu tekniğin çağdaş anlamdaki ilk örnekleri gözüyle bakılabilir.

  Mustafa Aslıer bu çalışmalarında Anadolu kökenli figür gruplarını, geometrik bir yığma düzeni içinde ele alıp, yöreselliğin vurgulayıcı yönünü fazla abartmadan yüzey geometrisine bağlı bir duyarlılığı geliştirir. Büyük parçalar, birbirini bütünleyen biçimler, doku ayrıntılarına egemen olur ve çizginin niteliği ön plana çıkar. Açık-koyu dengesi, bakışıma önem verme, figürü doğal plastik yapının temel öğesi olarak yüceltme, bu resim anlayışının başlıca özellikleridir.


  Mustafa Aslıer eser örnekleri

  isimsiz
  isimsiz
  Mustafa Aslıer isimsiz
  isimsiz

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin