İçeriğe geç
ana sayfa » Ünlü Ressamlar » John William Waterhouse Hayatı ve Eserleri

John William Waterhouse Hayatı ve Eserleri

  John William Waterhouse

  John William Waterhouse (1849 – 1917)

  İngiliz Pre Raphaelist ressam John William Waterhouse 1849’da Roma’da doğdu. Çocukluğunun İtalya’da geçmesi, resimlerinin çoğunun antik Roma’da ya da Roma mitolojisinden alınan sahnelere dayanmasının nedenlerinden biri olarak gösterilmiştir.

  1854’te İngiltere’ye taşınan aile yeni kurulan Victoria ve Albert Müzesi’nin yakınında bulunan South Kensington, Londra’da yeni inşa edilmiş bir eve taşındılar. Sanatçı bir aileden geldiği için resim yapmaya teşvik edildi ve sık sık British Museum ve Ulusal Galeri’de bulunan eserleri çizdi. 1871’de Kraliyet Sanat Okulu’na girdi. Resimden önce heykel eğitimi aldı.

  Waterhouse’un ilk çalışmaları Dudley Galerisi’nde ve İngiliz Sanatçılar Derneği’nde sergilendi ve 1874’te Uyku ve Üvey Kardeşi Ölüm tablosu Royal Academy yaz sergisinde sergilendi. Resim beğenildi ve Waterhouse 1890 ve 1915 hariç, 1916 yılına kadar her yıl yıllık sergide yer aldı. 1876’da yaptığı “After the Dance” (Danstan Sonra) eseri o yılki yaz sergisinde birinci sıraya yükseldi.

  Başarısından dolayı, resimleri gittikçe daha büyük boyutlu olmaya başladı. 1883’te Ealing’li bir sanat okulu müdürünün kızı olan Esther Kenworthy ile evlendi. 1895 yılında tam akademisyen statüsüne seçildi. St. John’s Wood Art School’da öğretmenlik yaptı, St John’s Wood Arts Club’a katıldı ve Kraliyet Akademisi Konseyi’nde görev yaptı.

  Waterhouse’un en iyi bilinen eserlerinden biri biri olan Lady Shalott Lord Tennyson’ın şiirinde tasvir edildiği gibi gizemli bir lanetten ölür. 1888, 1894 ve 1916’da bu karakterin üç farklı versiyonunu yaptı. Waterhouse’un en sevdiği konulardan biri de Ophelia’ydı. Ophelia’nın resimlerinin en tanıdık olanı, ölümünden hemen önce, bir gölün üzerine yaslanmış bir ağaç dalı üzerinde otururken saçlarına çiçekler koyarak onu tasvir ettiği tablodur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin