İçeriğe geç
ana sayfa » Ünlü Ressamlar » Juan Gris Hayatı ve Eserleri

Juan Gris Hayatı ve Eserleri

  Juan Gris

  Juan Gris (1887 – 1927)

  İspanyol Kübist Ressam Juan Gris 1887’de Madrid’de doğdu. 14 çocuklu bir ailenin 13. çocuğu idi. Küçük yaşlardan itibaren amcası ona resim yapmayı öğretmeye başladı. 1902’de Madrid de Zanaat ve Sanayi Okulunda öğrenim gördü. O tarihten sonra, ressam olarak, pergel cetvel ve gönye gibi araçları yanından ayırmadı.

  1904’ten itibaren daha sonra Salvador Dali’nin öğretmenliğini yapan Jose Moreno Carbonero ile çalışmaya başladı.

  1906’da Paris’te Assiet te Au Beurre ve Chavari dergilerinde desenleri yayımlandı. 1911 yılını Braque, Picasso, Manolo ile birlikte Ceret’de geçirdi, yalın ve ciddi bir sanat anlayışı içinde ilk kübist tablolarını yaptı . 1913 yılından itibaren sentetik kübizm üzerine yoğunlaştı. 1914’te Henri Matisse ile tanışması resim tekniğini güçlendirip, rafineleşmesini sağladı.

  Gris, ilk başta Analitik Kübizm tarzında çalıştı, ancak 1913’ten sonra , kâğıt kolaj veya kolajın kapsamlı kullanımıyla kararlı bir yorumcu olduğu Sentetik Kübizm’e yönelmeye başladı . Eserleri genellikle monokromatik olan Picasso ve Braque’in aksine Gris, arkadaşı Matisse gibi cüretkar ve parlak uyumlu renkler kullandı. 1920’lerden itibaren çalışmalarında şiirsellik hakim olmaya başladı. Nesnelerle manzaraları birleştiren kompozisyonlar üretti.

  Tiyatro dekorasyonları da yapan Juan Gris 1925’te hastalandı ve 1927’de Paris’te öldü.

  Paris Art Modern müzesinde eserleri vardır. Max Jacob, Raymond Radiguet, Armand Salacrou’nun çeşitli eserlerine litografi veya ofort resimler yaptı. 1924’te Diaghilev yönetimindeki Rus balesinin Çoban Kızının Baştan Çıkışı, Güvercin, Eksik Kalmış Bir Eğitim adlı eserlerinin dekorlarını ve kostümlerini hazırladı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin