İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » Ünlü Ressamlar » Nikolai Ge Hayatı ve Eserleri

Nikolai Ge Hayatı ve Eserleri

  Nikolai Ge

  Nikolai Ge (1831 – 1894)

  Rus Sembolist ressam Nikolai Ge, Voronezh’de Ivanovsky Khutor’da (şu anda Shevchenkovo köyü) Fransız asıllı bir Rus soylu ailesinin çocuğu olarak doğdu.

  Fransız asilzade olan dedesi 18. yüzyılda Rus İmparatorluğu’na göç etti ve bir Rus kadınla evlendi. Sanatçının annesi kendisi üç aylıkken öldü. Önce 1 numaralı Kiev Spor Salonu’ndan mezun oldu. Daha sonra Kiev Üniversitesi ve Saint Petersburg Üniversitesi’nde fizik ve matematik okudu.

  1850’de bilim kariyerinden vazgeçti ve Saint Petersburg’daki İmparatorluk Sanat Akademisi’ne kaydoldu. Usta ressam Pyotr Baisn’in öğrencisi oldu. 1857’de Akademiden mezun oldu ve burada The Witch of Endor Invoking the Spirit of the Prophet Samuel isimli tablosu ile altın madalya aldı. Bu dönemde Karl Briullov’dan güçlü bir şekilde etkilendi.

  1861’de, Aleksandr Ivanovich Herzen’in fotoğrafını Mesih figürü için kullandığı Son Akşam Yemeği tablosunu yaptı. Fotoğraf Herzen’in kuzeni Rus fotoğrafçı Sergei Lvovich Levitsky tarafından çekildi.

  1870 sonrası tarihi ve dini resimlere ilgi azalınca manzara resimleri yaptı. 1880’lerin başında dini konulara ve portrelere yeniden döndü. Herkesin kişisel bir portreye sahip olma hakkı olduğunu iddia etti ve makul ücretler karşılığında çalışmayı kabul etti. Portre konuları arasında Tolstoy, Mikhail Saltykov-Shchedrin ve Judas bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının eser indexi

  Hakikat Nedir? İsa ve Pilate, Tarih: 1890, Boyut: 233 x 171 cm, Yer: Tretyakov State Gallery Moskova, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.