İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » Edward Wilkins Waite Hayatı ve Eserleri

Edward Wilkins Waite Hayatı ve Eserleri

  Edward Wilkins Waite

  Edward Wilkins Waite (1854 – 1924)

  İngiliz manzara ressamı Edward Wilkins Waite 1854’te Edward Eaite ve Cleopha Julia’nın oğlu olarak Leatherhead’de doğdu. Büyükbabası William Watkin Waite bir minyatürcü, babası amatör bir su ressamı ve üç kardeşi Charles, Harold ve Arthur’da sanatçı oldu. İlk eğitimini Leatherhead’deki Mansion House Gramer Okulu’nda aldı.

  1874’te oduncu olarak çalışmak üzere Ontario, Kanada’ya gitti. Döndükten sonra profesyonel olarak resim yapmaya başladı ve 1878’den 1919’a kadar Londra Kraliyet Akademisi’ndeki sergilere katıldı. Ayrıca Londra ve civarında birçok büyük galeride sergi düzenledi ve 1893 yılında İngiliz Kraliyet Cemiyeti’nin (RBA) bir üyesi oldu.

  1891’de Barbara Isabella Tait (1862–1950) ile evlendi. Bir oğlu ve iki kızı oldu. 1910’da Berkshire’daki Woolhampton’a taşınmadan önce Surrey’deki Peaslake ve Abinger Hammer’da yaşadılar.

  1915’te Surrey’e ve sonra Doğu Sussex’e geri döndüler. Waite, 1924’te Fittleworth, Sussex’de öldü.

  Waite yağlı boya tekniği ile çalışan bir manzara ressamıydı. Eserlerinin çoğu, Surrey’deki kırsal manzaraları içermektedir. Eserlerinde kendine özgü bir renk paleti bulunmaktadır. Ancak, eserlerindeki renk geçişleri ve fırça yumuşaklığı barbizon ekolü üslubuna yakın durmaktadır. Pastoral ve lirik etkiler hemen hemen bütün çalışmalarında görülebilmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi, alfabetik sıra ile

  Çiçekli Ağaçlar, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Mehtap, Boyut: 115 x 153 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin