İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı W » Watts, George Frederick » George Frederic Watts Hayatı ve Eserleri

George Frederic Watts Hayatı ve Eserleri

  George Frederic Watts

  George Frederic Watts (1817 – 1904)

  İngiliz Sembolist ressam George Frederic Watts 1817’de Londra’da doğdu. 10 yaşından itibaren William Behnes ile birlikte heykel eğitimi aldı ve 18 yaşında Kraliyet Akademisi’ne öğrenci olarak kaydoldu. İlk kez 1837’de Akademi’deki sergiye katıldı. Ayrıca portre kariyerine başladı ve daha sonra yakın arkadaşı olan Alexander Constantine Ionides’in desteğini aldı.

  1860’larda çalışmaları Rossetti’nin etkisini gösterir ve genellikle duygusal zevki ve zengin rengi vurgular. Watts’ın Rossetti ve Estetik hareketi ile olan ilişkisi 1870’lerde değişti. Çalışmalarında klasik gelenekleri giderek daha fazla çalkantılı ve sorunlu bir yüzeyle birleştirerek, yaşamın ve evrimin dinamik enerjilerini ve yaşamın geçici niteliklerini ön plana çıkarır. Bu eserler, karşılaştırmalı dinin kurucusu Max Müller’in fikirlerinden etkilenmiştir. Watts, modern bilimle, özellikle de Darwinci evrimle ruhsal fikirlerin büyük bir sentezinde, değişen dünya mitolojilerinin izini sürmeyi umuyordu.

  Son resimlerinde Watts’ın yaratıcılığı soyut sanatı öngören mistik imgelere dönüşür. Bu resimler, Tanrı’yı enerjik bir yıldız ve bulutsu deseninde zar zor görülebilen bir şekil olarak tasvir eder. Watts’ın diğer geç dönem eserlerinden bazıları da Picasso’nun Mavi Dönemi’nin resimleri gibi görünür. Ayrıca bir portre ressamı olarak başarı elde etti. Portreleri zamanının en önemli kişileriydi. Bunların çoğu şu anda Ulusal Portre Galerisi’nin koleksiyonundadır ve 17’si 1895’te bağışlanmış ve bu sürece 30’dan fazla kişi daha eklendi. Watts portrelerinde disiplinli istikrar ve eylem gücü arasında bir gerginlik yaratmaya çalışmıştır.  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Umut – Hope, Tarih: 1886, Boyut: 142,2 x 111,8 cm, Yer: Tate Modern Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Alice, Yer: National Portrait Gallery Londra Teknik: Tuval üzeri yağlı boya


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin