İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » İhap Hulusi Görey Hayatı ve Eser Örnekleri

İhap Hulusi Görey Hayatı ve Eser Örnekleri

  İhap Hulusi Görey

  İhap Hulusi Görey (1898 – 1988)

  Türk afiş ve grafik sanatçısı İhap Hulusi Görey 1898’de müteahhit Ahmet Hulusi’nin oğlu olarak Kahire’de doğdu. Resim tutkusu ile dolu olan İhap Hulusi önce Almanya’da bulunan bir ressamdan mektupla resim dersleri almaya başladı ve ardından 1921 yılında Almanya’ya giderek Münih’te, Kunstgewerbe Schule’de 1924 yılına kadar öğrenim gördü. Daha sonra Heiman’ın atölyesinde bir yıl afiş alanında çalıştı. Öğrenciliği sırasında yaptığı afişler 1923’te İstanbul’da Galatasaray Lisesi salonlarında sergilendi ve sergiyi gezen Halife Mecid Efendi’nin beğenisini kazandı.

  1925’te Türkiye’ ye dönen sanatçı, kısa bir süre için dışişleri bakanlığında görev yaptı. 1926’da bu görevinden ayrılarak serbest çalışmaya başladı. Bir süre Akbaba dergisini resimledi, devlet kuruluşları için afiş ve etiket çalışmaları yaptı, Milli Piyango biletlerini resimledi, Kulüp rakısı için bir etiket gerçekleştirdi (bu, günümüzde de kullanılmaktadır).

  İlk afiş sanatçımız olan İhap Hulusi Görey, genellikle fotoğraflardan yararlanarak bir iki rengin tonlarıyla çalışır. Gerçekçi anlayıştaki yapıtlarında Alman sanatçısı Ludwig Hohlwein’ın etkisi görülür. Sanat yaşamına başladığı yıllarda, baskı tekniğinin gelişmemiş olması, yapıtlarında daha özgün arayışlara yönelmesini engellemişse de, sanatçı kişisel bir üslup yaratmasını bilmiştir.  1950 yıllarına kadar grafik ve afiş alanının Türkiye’deki tek sanatçısı olarak çalışan İhap Hulusi Görey, 1966’da Şişli Terakki Lisesi salonlarında, 1975’te Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda sergiler açtı. Bu okulun Grafik Sanatlar Bölümü tarafından kendisine onur belgesi verildi. 1978’de de Grafikerler Meslek Kuruluşu tarafından onur üyesi seçildi. 1982’deki eski yapıtlarından oluşan sergisini, 1984’te Piyango Sanat Galerisi’nin hizmete girişi nedeniyle açılan “Retrospektif İhap Hulusi Sergisi” izledi.

  Sanatçının çalışmalarından örnekler

  İhap Hulusi Afiş Örneği
  İhap Hulusi Afiş Örneği

  Kaynakça

  Gelişim Hachette


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin