İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » Lionel Walden Hayatı ve Eserleri

Lionel Walden Hayatı ve Eserleri

  Lionel Walden (1861 – 1933)

  Amerikalı Ressam Lionel Walden 1861’de Connecticut Norwich’te doğdu. Babası Piskoposluk Kilisesi rektörlüğüne atanınca ailesi ile taşındığı Minnesota’da sanatla ilgilenmeye başladı. Genç yaşında Carolus-Duran ile resim çalıştığı Paris’e taşındı. 1893–97 yılları arasında İngiltere’deydi ve Falmouth’da yaşıyordu.

  Walden, katıldığı Paris Salon sergisinde madalya aldı ve kendisine (Legion of Honor) Fransız Şeref Birliği’nin şövalyeliği ünvanı verildi. 1911’de ve daha sonra birkaç kez daha Hawaii’yi ziyaret etti. Sanatçı, 1933’te Fransa Chantilly’de öldü.

  David H. Forbes’e göre, Lionel Walden “Hawaii’de çalışan en iyi deniz manzarası ressamı” idi. Eserleri, Brooklyn Müzesi, Henry Sanat Galerisi (Washington Üniversitesi, Seattle), Honolulu Sanat Müzesi, Isaacs Sanat Merkezi (Waimea, Hawaii), Musée des Beaux-Arts de Quimper ve Musée d’Orsay koleksiyonlarında bulunmaktadır.

  Lionel Walden’in bir tablosunun müzayede rekoru 73,440 dolardır. Bu kayıt, 2 Mart 2007’de Skinner Inc. (Marlborough, Massachusetts) ‘te satılan, tuval üzerine yağlı boya olan Breaking Waves tablosuna aittir.

  Walden’in en güzel eserlerinden biri olan “The Wave” (1908) isimli tablo 2015’ten beri Quimper’deki Musée des Beaux-Arts (Fransa) koleksiyonunda bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Kahala’da Mehtap, Tarih: 1929, Yer: Honolulu Museum of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Volkan, Tarih: 1880, Yer: Honolulu Museum of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  üçüncü Alexander Köprüsü Paris, Tarih: 1890, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin