İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Sadık Göktuna Hayatı ve Eserleri

Sadık Göktuna Hayatı ve Eserleri

  Sadık Göktuna (1876 – 1951)

  Türk Ressam Sadık Göktuna 1876’da Vidin’de doğdu. 1896’da Harbiye’yi bitirdi, Girit savaşlarına katıldı ve buradaki hizmetleri karşılığında üsteğmen rütbesine yükseltildi. 1909’da yüzbaşı rütbesiyle Erkân-ı Harbiye Harita Komisyonu üyeliğine seçildi. 1931’de miralaylığa yükseltildi ve 1933’te emekliye ayrıldı. Genç yaşlardan başlayarak resim sanatına ilgi duymaya başladı. Kuleli ve Harbiye’de okurken Nuri Paşa, Şehit Hasan Rıza ve Hoca Ali Rıza’dan resim dersleri aldı. Göktuna’nın 1895’te gerçekleştirdiği Bursa Yeni Kaplıca adlı çalışması Hoca Ali Rıza ve Harbiye yönetimi tarafından beğenilerek Saray’a sunuldu ve sonucunda kendisine bir iftihar madalyası verildi.

  1944’de ilk hazırlıkları yapılan ve 1945’te kurulan Asker Ressamlar Sanat Derneği’nin bir no’lu kurucu üyesi ve ilk başkanı oldu. Sanatçının yağlı boya ve sulu boya türünde gerçekleştirdiği çalışmalarda, gerçekçi bir anlayışla ele aldığı temalar içinde natürmortlar ve manzaralar ağırlıktadır. Hoca Ali Rıza ekolünün temsilcisi olarak, paletini hocası gibi karanlık renklerden kurtardı ve aydınlık, parlak renklere yer verdi.

  Kaynakça:

  İSLİMYELİ, Türk Plastik Sanatçıları Ansiklopedisi, Cilt II, sayfa 224-225; İSLİMYELİ, Asker Ressamlar ve Ekoller, sayfa 70.

  Sanatçının eser örnekleri

  Sadık Göktuna Armutlar
  Armutlar, 13 x 20 cm, Teknik: Kağıt üzeri sulu boya
  Elma Kompozisyon
  Elma Kompozisyon, 16 x 10 cm, Teknik: Kağıt üzeri sulu boya
  Pazar Yeri
  Pazar Yeri, Teknik: tuval üzeri yağlı boya
  Peyzaj
  Peyzaj, Teknik: tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin