İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Berenice Abbott Hayatı ve Eserleri

Berenice Abbott Hayatı ve Eserleri

  Berenice Abbott Hayatı ve Eserleri

  Berenice Abbott (1898 – 1991)

  Amerikalı Fotoğrafçı Berenice Abbott Springfield, Ohio’da doğdu ve annesi, née Lillian Alice Bunn tarafından büyütüldü. İki dönem boyunca Ohio State Üniversitesi’ne devam etti, ancak 1918’in başlarında profesörü görevden alınınca okulu bıraktı. Paris’te daha önce fotoğrafçılık bilgisi olmayan birini tercih eden Man Ray’in asistanı oldu.

  Üniversite çalışmalarını tiyatro ve heykel üzerine yaptı. Paris ve Berlin’de heykel eğitimi alarak iki yıl geçirdi. Paris’teki Académie de la Grande Chaumiere’de ve Berlin’deki Prusya Sanat Akademisi’nde eğitim aldı. Görsel sanatlar alanındaki çalışmalarına ek olarak Abbott’un, deneysel edebiyat dergisinde şiirleri yayınladı.

  Man Ray’in Montparnasse’deki portre stüdyosunda karanlık oda asistanı olarak işe alındığı 1923 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1921’de ilk eserleri Parisli galeri Le Sacre du Printemps’te sergilendi. Kısa bir süre Berlin’de fotoğrafçılık okuduktan sonra, 1927’de Paris’e döndü ve Rue Servandoni’de ikinci bir stüdyoya başladı.

  1925 yılında Man Ray onu Eugène Atget’in fotoğraflarıyla tanıştırdı. Atget’in çalışmalarıyla ilgilenmeye başladı. 1929’un başlarında, Abbott, Atget’in fotoğrafları için Amerikalı bir yayıncı bulmak için New York City’e gitti. Bundan sonra çoğu zaman portre fotoğrafçılığı yaparken belgesel fotoğrafçılığa geçti. Paris’e geri döndü, stüdyosunu kapattı ve Eylül ayında New York’a geri döndü.

  New York’ta fotoğraf merkezleri ile köprü kurabilen önemli bir kişiydi. Şehrin ilk fotoğrafları elle tutulan Kurt-Bentzin kamerayla çekti, ancak kısa süre sonra 8 x 10 inç negatif üreten bir Century Universal kamera aldı. Bu büyük formatlı kamerayı kullanarak detaylara gösterilen özen ve titizlikle New York’u fotoğrafladı. Çalışmaları, 1937’de City Museum’da “Changing New York” sergisinde yer aldı. Bu, New York City’nin dönüşümünü göstermek için yapılmış bir çalışmaydı. Mahallelerin değişimi ve gökdelenlerin alçak binalara yerleştirilmesi gibi zihinsel bölümünden ziyade dönüşümün fiziksel kısmına daha fazla odaklandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının eser indexi

  Broadway ve Borsa Kanyonu, Tarih: 1936, Yer: National Gallery of Art Washington D.C.

  Murray Hill Oteli Park Bulvarından, Tarih: 1935.

  New York

  New York Borsası, Tarih: 1936.

  Zıplayan Top, Tarih: 1961, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin