İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Jacques-Laurent Agasse Hayatı ve Eserleri

Jacques-Laurent Agasse Hayatı ve Eserleri

  Jacques Laurent Agasse

  Jacques-Laurent Agasse (1767-1849)

  İşviçreli Ressam Jacques-Laurent Agasse 1767’de tüccar bir ailenin çocuğu olarak Genf’te dünyaya geldi. İlk eğitimini Genf Çizim Okulunda aldı. At ve diğer hayvanların anatomisini tam olarak tanımak üzere veterinerlik okulunda okumak için 19 yaşında Paris’e gitti. Burada Jacques Louis David atölyesinde çalıştı.

  Veterinerlik Okulu ve Doğa Tarihi Müzesinde hayvan anatomisi üzerine yoğunlaştı. Fransız Devrimi sırasında Genf’e geri döndü. George Pitt ile tanıştıktan sonra birlikte İngiltere’ye seyahat ettiler. Burada İngiliz Resmini tanıma fırsatı buldu. Genf’e geri döndükten sonra arkadaşları Firmin Massot ve Wolfgang Adam Töpffer ile birlikte çalışmaya başladılar.

  Bu süreçte birçok nitelikli manzara ve hayvan figürleri ağırlıklı eserler ürettiler. Firmin Massot ve Wolfgang Adam Töpffer ile 19. yüzyıl başları Genf Okulu’nun önemli temsilcileri haline geldiler.

  1800 de Lord Rivers’ın himayesi altında Londra’da hayvan ressamı olarak çalışmalarını sürdürdü. 1801’den 1845’e kadar Royal Academy’de düzenli olarak sergi açtı. 1849’da Londra’da öldü. Nagler, Agasse’nin 18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başındaki en ünlü hayvan ressamlarından biri olduğunu söyler.

  Johann Georg Meusel’in Neue Miscellaneen’de makalesinde, sanata aşırı bağlılık, muhteşem anatomi bilgisi, İngiliz yarış atlarına özel düşkünlüğü ve onları betimleme konusundaki mükemmelliği hakkında çok şey belirtilir. İlk olarak 1801 yılında Akademi kataloglarında “Atın Portresi” eseri ile sergi katılımcısı olarak göründüğü bilinmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Beyaz At, Tarih: 1806, Boyut: 85 x 112,5 cm, Tablonun Bulunduğu Yer: Museum Oskar Reinhart, Winterthur, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  çiçek satıcısı, Tarih: 1822, Boyut: 35 x 43,5 cm, Tablonun Bulunduğu Yer: Museum Oskar Reinhart, Winterthur, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Dinlence, Tarih: 1830, Boyut: 54 x 45 cm, Tablonun Bulunduğu Yer: Museum Oskar Reinhart, Winterthur, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Portsmouth Yolunda Son Durak, Tarih: 1815, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Tablonun Bulunduğu Yer: Museum Oskar Reinhart, Winterthur, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Westminster Köprüsüne Varış, Tarih: 1818, Boyut: 35 x 53,5 cm, Tablonun Bulunduğu Yer: Museum Oskar Reinhart, Winterthur, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  SANATÇI HAKKINDA HAZIRLANMIŞ KİTAPLAR

  jacques_laurent_Agasse_book01

  J.L.Agasse 1767-1849
  Tarih: 1989, Yazanlar: Renee Loche, Colston Sanger, Dil: İngilizce, Karton Kapak, 286 sayfa, Yayınevi: Tate Publishing
  Kitabı amazon.com’dan edinebilirsiniz

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin