İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / A » Joaquin Agrasot Hayatı ve Eserleri

Joaquin Agrasot Hayatı ve Eserleri

  Juan Joaquin Agrasot

  Joaquin Agrasot (1836 – 1919)

  İspanyol Akademik Klasik Ressam Juan Joaquin Agrasot 1836’da Orihuela’da doğdu. Sanat eğitimini Valencia Akademisi’nde restoratör Francisco Martínez Yago’nun öğrencisi olarak yaptı. Alicante Delegasyonu’nun verdiği görevi kabul ederek Roma’ya yerleşen Agrasot, burada yaptığı klasik resimlerle İtalyan ressamları etkiledi. 1874’te Valencia’ya döndü.

  Ertesi yıl Roma’da okumak için başka bir burs aldı. Oradayken Antico Caffè Greco’da toplanan sanatsal çevrenin bir üyesi oldu. Bu grupta Eduardo Rosales, José Casado del Alisal ve Marià Fortuny’nin de yer aldığı sanatçılar bulunuyordu.

  Bu temasların onun tarzı üzerinde derin bir etkisi oldu. Ulusal Güzel Sanatlar Sergisi’ne birçok eser sundu ve büyük beğeni topladı.

  Dinsel ve mitolojik özneleri konu alan resimleri onu uluslararası üne kavuşturdu. Diğer yandan görkemli boyutlarda yaptığı çıplak figür çalışmaları, sanat dünyasında övgüye neden oldu. 1898’de “Academic of San Carlos” ünvanını aldı.

  Klasik akım içerisinde çıplak figür çalışmalarının büyük önem kazanmasında etkili oldu. Yapıtlarının neredeyse tümü Museo de Bellas Artes de Valencia’da sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Baküs Dinlenirken, Tarih: 1872, Boyut: 85,5 x 146 cm, Yer: Museu de Belles Arts de Valencia, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Çamaşır Günü, Tarih: 1864, Boyut: 135 x 100 cm, Yer: Museo del Prado Madrid, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Nü, Tarih: 1871, Orijinal Boyut: 28 x 45 cm, Yer: Museu de Belles Arts de Valencia, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin