İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / D » George Henry Durrie Hayatı ve Eserleri

George Henry Durrie Hayatı ve Eserleri

  George Henry Durrie

  George Henry Durrie (1820 – 1863)

  Amerikalı Ressam George Henry Durrie 1820’de Hartford, Connecticut’da doğdu. Gençliğinde, kendi kendini yetiştiren sanatçı New Haven’da portreler yapmaya başladı. Daha sonra 1839’da yerel bir gravürcü ve portre ressamı olan Nathaniel Jocelyn’den sanat eğitimi aldı.

  1842’den sonra New Haven’e yerleşti, ancak New Jersey, New York ve Virginia’ya resim gezileri yaptı.

  1850’lerde Currier ve Ives’in litografi olarak yayınladığı popüler kırsal yaşam sahnelerine ve kış manzaralarına resim yapmaya başladı. 1860 ile sanatçının ölümü 1863 arasında New Haven’da dört litografik baskı yayınladı. Ölümünden sonra altı ek baskı daha yapıldı.. Ressam Jeanette Shepperd Harrison Loop onunla birlikte çalışanlar arasındaydı.

  Durrie’nin resimleri Smithsonian American Art Museum, Washington, D.C; San Francisco Güzel Sanatlar Müzeleri; Güzel Sanatlar Müzesi, Boston; Shelburne Müzesi, Shelburne ve Beyaz Saray’da bulunmaktadır.

  Kompozisyonlarının hemen hemen tamamının boyutları küçüktür. Thomas Cole‘un çalışmalarını biliyor ve takdir ediyordu ve Cole’un tarzının bazı yönlerini taklit etmeye çalıştığı söylenebilmektedir. Sonuç olarak, Durrie’nin on dokuzuncu yüzyılın ortalarında kırsal yaşamı konu alan eserleri tüm Amerikan sanatının en bilinen görüntüleri arasında yer almaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Çiflikte Kış, Tarih: 1858, Orijinal Boyut: 66 x 91,7 cm, Yer: Beyaz Saray Washington, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  East Rock New Haven, Tarih: 1858, Orijinal Boyut: 50,7 x 63,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  New Haven’de Kış Manzarası, Tarih: 1858, Boyut: 45,7 x 60,9 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin