İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Eden Upton Eddis Hayatı ve Eserleri

Eden Upton Eddis Hayatı ve Eserleri

  eden upton eddis portre

  Eden Upton Eddis (1812-1901)

  İngiliz Akademik Ressam Eden Upton Eddis 1812’de Newington Freen’de doğdu. Eden, 1828’de Royal Academy okullarına kaydoldu.  25 yaşından 70 yaşına kadar olan eserleri düzenli olarak (1837-1881) Royal Academy’de sergilendi. 1831’de gümüş madalya kazandı. Sanatçı tanınmış kişilerin portreleriyle tanındı; Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’nde, Walker Hodgson tarafından yapılan bir portresi bulunmaktadır.

  Genç yaşlarında, arkadaşı James Holland’la kıta boyunca seyahat etti ve çizdi. 1848’de, meslek hayatının çoğunun geçtiği Harley Caddesi’ne yerleşti.

  1883’te Eddis’in sağlık sıkıntıları başgösterdi. O yıldan sonra daha fazla sergi yapmamaya karar verdi ve Guildford yakınlarındaki Shalford’a taşındı. Sağlığı düzeldi ve 1901 yılına kadar arkadaşlarının portrelerini ve çiçekleri resmetmeye devam etti. Kişiliği ve sohbeti, onu tanıyan herkesi büyüledi. Özellikle gençler arasında çok sevildi. Kendisini önceden kabul eden ve bir oğlu ve bir kızı olan Elizabeth Brown ile evlendi.

  Portrelerinde, tarihçi Lord Macaulay, Başpiskopos Sumner, deneme yazarı ve modacı din adamı Sydney Smith, heykeltıraş Francis Leggatt Chantrey ve orijinal Thesaurus’un derleyicisi Peter Mark Roget vardı. 1901’de Guildford yakınlarındaki Shalford’da öldü.

  Sanatçının 100’den fazla eseri National Portrait Gallery’de ve 30’a yakın tablosu özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Mavi Vazo, Tarih: 1880, Orijinal Boyut: 91 x 71 cm

  Sepeti ile Çocuk, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin