İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Harold Eugene Edgerton Hayatı ve Eserleri

Harold Eugene Edgerton Hayatı ve Eserleri

  Harold Eugene Edgerton

  Harold Eugene Edgerton (1903 – 1990)

  Harold Eugene Edgerton (Papa Flash olarak da bilinmektedir Massachusetts Institute of Technology’de elektrik mühendisliği profesörüdür. Stroboskopu karanlık bir laboratuar aletinden ortak kullanılabilecek bir cihaza dönüştürmesiyle isim yapmıştır. Ayrıca sonar ve derin deniz fotoğrafçılığının gelişimi ile yakından ilgilenmiş, gemi enkazı ve hatta Loch Ness Canavarı arayışlarında Jacques Cousteau’ya yardım etmiştir.

  Edgerton, 6 Nisan 1903’te Fremont, Nebraska’da doğdu. Babası avukat, gazeteci, yazar ve hatipti ve 1911’den 1915’e kadar Nebraska’da başsavcı yardımcısı olarak görev yaptı. Edgerton, Nebraska, Aurora’da büyüdü. Ayrıca bazı çocukluk yıllarını Washington, D.C. ve Lincoln, Nebraska’da geçirdi.

  1925’te Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. Charles Stark Draper’a elektronik flaş kullanarak gündelik nesneleri fotoğraflamak için ilham verdi.

  1936’da Kalibri kuşu uzmanı May Rogers Webster’ı ziyaret etti. Yardımıyla saniyede 60 kez kanat çırpıp geçen kuşların fotoğraflarını saniyenin binde biri oranında çekmenin mümkün olduğunu gösterebildi. National Geographic’te etrafından uçuşan kuşlar ile olan bir resim yayınlandı.

  1937’de özellikle çoklu stüdyo elektronik flaş üniteleri ve stroboskopik ekipman kullanan fotoğrafçı Gjon Mili ile ömür boyu süren bir ilişki kurdu. Edgerton hızlı çekim fotoğrafçılığında kısa süreli elektronik flaş kullanarak multiflash tekniğinin öncüsü oldu. Bu sayede patlamanın farklı aşamalarında balon görüntülerini yakalama, bir merminin ya da bir farenin hareketini takip etmek mümkün hale geldi.

  1934’te Kraliyet Fotoğraf Derneği, 1941’de Franklin Enstitüsü’nden Howard N. Potts Madalyası, 1968’de Amerika Birleşik Devletleri Optik Topluluğu tarafından David Richardson Madalyası ve Albert A. tarafından bronz madalya kazandı. 1969’da aynı Franklin Enstitüsü’nden Michelson Madalyası ve 1973’te Ulusal Bilim Madalyasına layık görüldü.

  Dha sonra, endüstriyel müşterilere danışmanlık yapmak için Kenneth J. Germeshausen ile ortaklık yaptı. Ardından, Herbert Grier’de onlara katıldı. “Edgerton, Germeshausen ve Grier” adlı şirket ismi 1947’de EG&G olarak değiştirildi. EG&G, Atom Enerjisi Komisyonu için ana müteahhit oldu ve elliler ve altmışlar boyunca ABD için nükleer testlerin fotoğraflanmasında ve kaydedilmesinde büyük rol oynadı.

  Edgerton’un çalışmaları Ekim 1987’deki National Geographic Dergisi’nde “Doc Edgerton: Zamanı hala ayakta tutan adam” başlığı ile yayınlandı.


  ÇALIŞMALARINDAN ÖRNEKLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser İndexi

  Antik Silah Ateşlenirken, Tarih: 1935, Boyut: 50,8 x 40,6 cm.

  Boby Jones Golf Sopası ile, Tarih: 1938, Boyut: 24,4 x 29,2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Durma Zamanı

  Mermi Elmayı Delerken, Tarih: 1964, Boyut: 40,7 x 50,8 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum.

  Mermi Oyun Kartını Yırtarken, Tarih: 1964, Yer: Museum of Fine Arts Houston.

  Mermi Üç Balonu Delerken, Tarih: 1959, Boyut: 33 x 45 cm.

  Servis

  Süt Damlası, Tarih: 1936, Boyut: 24,1 x 19,4 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Süt Damlasının Tacı, Tarih: 1957, Boyut: 24,8 x 20 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin