İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Johan Fredrik Eckersberg Hayatı ve Eserleri

Johan Fredrik Eckersberg Hayatı ve Eserleri

  Johan Fredrik Eckersberg

  Johan Fredrik Eckersberg (1822-1870)

  Norveçli Realist Ressam Johan Fredrik Eckersberg 1820’de Drammen, Baskerud’da doğdu. On sekiz yaşındayken Oslo’da (daha sonra Christiania’da) bir ticaret bürosunda çalışmaya başladı. Ancak, daha önce Hollanda’da bulunmuş ve Amsterdam’ı ziyaret etmiş olan sanatçı, sanatla uğraşmak istiyordu.

  İki yıl sonra babasının izni üzerine görevinden vazgeçti ve Christiania’daki teknik resim okuluna girdi. Eckersberg, resim yeteneğini hızla geliştirdi ve ardından Johannes Flintoe (1843-46) döneminde Tegneskolen Çizim Okulu’nda eğitime başladı.

  1846 yazında Eckersberg, Hans Gude ve August Cappelen ile Vaga ve Lom’u gezdi. 1848’de Christiania’ya döndü. Eckersberg akciğerlerden rahatsızdı ve sıcak bir iklimde yaşamak istiyordu. 1850’de Laura Martin Hansen ile evlendi (1821–1878). 1870’te Norveç Kraliyet Kilisesi St. Olav Tarikatı’na katıldı. 1852’de Madeira’ya taşındı.

  ilk dönemlerini portre resim çalışmalarına yoğunlaştırdı ve adayı gezip eskizler yaptı. 1850’de ülkenin en yüksek sanatsal otoritesi olan Norveç Güzel Sanatlar Akademisi’ne üye olarak kabul edildi. Ayrıca National Gallery and Drawing School’un (1851-69) yönetim kurulu ve Christiania Art Society’nin yönetim kurulu üyesi oldu. 1859’da Christiania’da Lille Grensen’de bir sanat okulu kurdu. Gerhard Munthe ve Christian Skredsvig’in de bulunduğu bir dizi ünlü ressam öğrencileri arasındaydı.

  Eckersberg, Christiania yakınlarındaki Sandvika’da tüberkülozdan öldü. Ölümünden sonra okul Morten Müller ve Knud Bergslien tarafından devam ettirildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Dağlar Arasında, Tarih: 1857, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin