İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » John Whetton Ehninger Hayatı ve Eserleri

John Whetton Ehninger Hayatı ve Eserleri

  John Whetten Ehninger

  John Whetton Ehninger (1827 – 1889)

  Amerikalı Ressam John Whetton Ehninger 1827’de New York’da doğdu. 1847’de Columbia Üniversitesi’nden mezun oldu. 1848-1849 Paris’te Couture öğrencisi oldu ve daha sonra Düsseldorf’da (1851 – 1852) değişik sanat merkezlerinde eğitimini sürdürdü.

  Ardından, Fransa, Almanya ve İtalya’da akademik eğitimini sürdürdü. Sanatçı, eski ustalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yeteneklerini geliştirmek için Almanya’da daha fazla zaman geçirdi. Orada yaşadığı süre boyunca, günlük yaşam sahneleri üzerinde çalıştı.

  Daha sonra, Ehninger ABD’ye döndü ve New York’ta yaşamaya başladı. Altı yıllık süreyle çalışmalarını bu şehirde sergiledi. 1860’da Ulusal Tasarım Akademisine üye oldu. Avrupa’ya yeni bir gezi düzenledi.

  Bu geziden döndükten sonra, Rhode Island Newport’a yerleşti. Birkaç yıl sonra, 1872’de, New York Saratoga’ya taşındı ve hayatının geri kalan kısmını orada geçirdi.

  Zeki ve çok yönlü bir ressamdı ve belki de en çok Longfellow’s Miles Standish (1858), Irving’s Dolph Heylinger ve St. Gwendolyn Efsanesi (1867) illüstrasyonları ile meşhur oldu. Çizimler o kadar zarif ve detaylı kabul edildi ki, fotoğraf gib sayılmaktadır. Bu tarz çalışmak o günler için sıradışı bir yöntem olarak kabul ediliyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Ekim, Tarih: 1867, Orijinal Boyut: 82.0 x 137.6 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum, Washington, D.C.

  Hindi Avı, Tarih: 1879, Orijinal Boyut: 63.5 x 110.17 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Boston.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin