İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Otto Eerelman Hayatı ve Eserleri

Otto Eerelman Hayatı ve Eserleri

  Otto Eerelman

  Otto Eerelman (1839 – 1926)

  Hollandalı Realist Ressam Otto Eerelman 1839 yılında Groningen’de doğdu. Erken yaşlarda sanata ilgi duymaya başladı ve 1860 yılında Minerva Akademisi’ne girdi. Orada J.H. Egenberger ile çalıştı. Mezun olduktan sonra Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam etti.

  Daha sonra Sir Lawrence Alma-Tadema’nın atölyesinde özel ders aldı. Paris’te kısa bir süre kaldıktan sonra Groningen’e döndü ve 1867’den 1874’e kadar akademide öğretim görevlisi olarak çalıştı. Aynı yıl kendini bir ressam olarak yetiştirmek için Brüksel’e taşındı. Fakat bilinmeyen nedenlerle, sonraki yıl 1902 yılına kadar yaşayacağı Hague’a taşındı.

  Bu dönemde bir mahkeme ressamı olarak görev yaptı. Birçok eseri Het Loo’da hala görülebilir. 1898 yılında, Eerelman’ın 40 taşbaskısını içeren “Yarış Atları” adında bir resimli albümü Richard Schoenbeck tarafından yayımlandı.

  Daha sonra, eserlerinin açıklamalı koleksiyonu Clara Bell tarafından “Atlar ve Köpekler” başlığıyla İngilizce’ye çevrildi. En tanınmış eseri “De paardenkeuring op de Grote Markt op de 28ste August” Groningen Kuşatması’nı anmak için her yıl düzenlenen bir töreni betimler.

  Eerelman sağlık nedenleriyle Arnhem’de beş yıl geçirdi. 1907 yılında Groningen’e geri döndü. Yaşlı Eerelman bir kurtarıcı olarak anıldı ve ölümünden sonra adı Groningen’de bir sokağa verildi. Ancak, 20. yüzyılın ikinci yarısında unutuldu. Kısa bir süre önce eserlerine olan ilginin yeniden canlanmasıyla, 2015 yılında Nienoord Müzesi’nde büyük bir retrospektif sergisi gerçekleştirildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Otto Eerelman tablo indexi

  Yavru Mastiffler

  Beyaz At

  Yavru Mastifflerin Yuvası, Orijinal Boyut: 50,5 x 70,5 cm

  Büyüleyici Karşılaşma, Orijinal Boyut: 90 x 130 cm

  Saint Bernard, Tarih: 1880, Boyut: 61,8 x 46,3 cm, Yer: Museum Boijmans van Beuningen Rotterdam, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yavru Saint Bernardlar Süt İçerken, Tarih: 1920, Boyut: 59 x 90 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin