İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Alvan Fisher Hayatı ve Eserleri

Alvan Fisher Hayatı ve Eserleri

  Alvan Fisher

  Alvan Fisher (1792 – 1863)

  Amerikalı Manzara Ressamı Alvan Fisher 1792’de Needham, Massachusetts’de doğdu. 1805’te ailesinin üyeleriyle birlikte Dedham, Massachusetts’e taşındı ve burada kardeşinin dükkanında katip olarak çalıştı. On sekiz yaşındayken ailesinin desteğiyle Boston, Massachusetts’teki John Ritto Penniman’dan eğitim almaya başladı. Burada Penniman’a arabaları niçin ve ticari tabelalar çizmede yardımcı olurken portre resmi yapmayı öğrendi.

  1815’te, yirmi iki yaşındayken Boston’da School Street’de bir stüdyo açtı. Manzara resimleri, kırsal sahneler, hayvan portreleri ve portreler yapıyordu. Manzara resminin popülaritesi, artan ABD nüfusu ve ekonomik açıdan gelişkin bir orta sınıf nedeniyle giderek artıyordu ve insanlar kendi çağdaş yaşamlarını betimleyen sanat örnekleri istemekteydiler.

  Fisher, Springfield, Hartford ve Providence’ın manzarası ve New Hampshire’daki Beyaz Dağların muhteşem manzaraları araştırdı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusuna seyahat etti.  Açık havada çizim yaptı ve stüdyosunda pastoral sahneler oluşturmaya başladı.

  1825 Nisan’ında Avrupa’nın büyük sanat merkezlerini gezdi. Böyle bir tur yapan ilk önemli Amerikalı peyzajcı oldu. Bir sanatçının sanatsal olgunlaşması açısından önemli sayılan İngiltere, Fransa, İtalya ve İsviçre’yi ziyaret etti. Londra’da özel koleksiyonları ziyaret etti ve Claude Lorrain’in manzara kompozisyonları ve konularından esinlendi.

  1826 sonbaharında Avrupa’dan döndükten sonra Fisher’ın olgun kariyeri başladı. Boston’da Washington Caddesi’nde bir stüdyo açtı. Arkadaşı, peyzajcı Thomas Doughty’nin stüdyosu birkaç blok ötedeydi. 1827 yılında Ulusal Tasarım Akademisi’ne Fahri Akademisyen olarak seçildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Niyagara, Tarih: 1820, Orijinal Boyut: 87,2 x 122 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum Washington DC., Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Niyagara Şelalesinden Genel Görünüm, Tarih: 1820, Orijinal Boyut: 87.2 x 122.3 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum Washington DC, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yaklaşan Fırtına, Tarih: 1820, Yer: Minneapolis Institute of Art, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.