İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Andreas Feininger Hayatı ve Eserleri

Andreas Feininger Hayatı ve Eserleri

  Andreas Feininger

  Andreas Feininger (1906 – 1999)

  Amerikalı Fotoğrafçı Andreas Feininger Alman Yahudisi Julia Berg ve Amerikalı ressam ve sanat eğitimcisi Lyonel Feininger’in (1871-1956) en büyük oğlu olarak Paris, Fransa’da doğdu.

  Dedesi Alman kemancı Karl Feininger (1844-1922) ve Babaannesi Amerikalı şarkıcı Elizabeth Feininger’dir. Küçük kardeşi ressam ve fotoğrafçı T. Lux Feininger’dir. 1908’de Feininger ailesi Berlin’e, 1919’da da Weimar’a taşındı ve babası yeni kurulan Bauhaus sanat okulunda Baskı Atölyesi’nde usta görevini üstlendi.

  Andreas 1922’de 16 yaşında iken Bauhaus’ta eğitim almak için okulu bıraktı ve Nisan 1925’te mezun oldu. Daha sonra önce Staatliche Bauschule Weimar ‘da (Devlet Mimarlık Koleji, Weimar) ve ardından Staatliche Bauschule Zerbst’te mimarlık okudu. (Zerbst, Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde, Bauhaus’un 1926’da taşındığı Dessau’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bir şehirdir.)

  Feininger ailesi Bauhaus ile birlikte Dessau’ya taşındı. Zerbst’te mimari çalışmalarına devam etmesinin yanı sıra, Andreas fotoğrafçılığa ilgi gösterdi. Komşusu ve Bauhaus öğretmeni László Moholy-Nagy kendisine bu konuda rehberlik etti.

  1936’da mimarlık fakültesini bıraktı ve İsveç’e taşındı ve burada fotoğrafçılığa odaklandı. II. Dünya Savaşı öncesinde, (1939) Feininger ABD’ye göç etti ve burada serbest fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı.

  1943’te 1962’ye kadar süren yayın hayatını sürdüren Life dergisinin kadrosuna katıldı. Feininger New York fotoğraflarıyla ünlü oldu. Eserleri arasında en sık rastlanan konular, doğa detayları olan kemikler, kabuklar, bitkiler ve mineraller gibi doğa ve bilim imgeleridir.

  Andreas Feininger fotoğrafçılık hakkında kapsamlı kılavuzlar yazdı. 1966 yılında, Amerikan Derneği Medya Fotoğrafçıları (ASMP) Feininger’e en yüksek ünvan olan, Robert Leavitt Ödülü’nü verdi. 1991’de Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Feininger’a Sonsuzluk Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verdi.

  Bugün, Feininger’in fotoğrafları Center for Creative Photography, Modern Sanat Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi, Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi ve George Eastman Evi’nin kalıcı koleksiyonlarında yer almaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının eser indexi alfabetik

  Gece Uçuşunda Helikopter İzleri, Tarih: 1948.

  Gece Vakti Manhattan, Tarih: 1946.

  Manhattan New York

  Nautilus Pompilius, Tarih: 1948.

  Pine Caddesinde Binalar, Tarih: 1942.

  Yangın Merdiveni New York, Tarih: 1946.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin