İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Antoine de Favray Hayatı ve Eserleri

Antoine de Favray Hayatı ve Eserleri

  Antoine de Favray

  Antoine de Favray (1706 – 1791)

  Fransız akademik, oryantalist Ressam Antoine de Favray 1706’da Bagnolet’de doğdu.

  İlk sanat eğitimini Roma’da Fransız Akademisi’nde almıştır. Uzun bir süre Malta’da yaşayan ve burada şövalye portreleri, Maltalı kadınlar ve kilise resimleriyle ün kazanan sanatçıya şövalyelik unvanı verilmiştir.

  1762 yılında İstanbul’a gelmiş, önce Fransız ve daha sonra Rus elçiliği himayesinde yabancı elçilerin portreleri, günlük yaşam konulu resimler, törensel sahneler ve panoramik İstanbul manzaraları yapmıştır.

  Dokuz yıl kaldığı İstanbul’dan ayrıldıktan sonra Malta’ya dönen sanatçının özellikle panoramik İstanbul görünümleri, sanatsal değerlerinin
  yanı sıra belge değeri taşır.

  Pera,dan bakılarak yapılmış olan bu İstanbul görünümü, kentin topografyası ve mimari anıtlarıyla son derece
  gerçekçidir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Antoine de Favray tablo indexi

  Fransız Elçisinin Ziyareti, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Yer: Musee de la Marine, Marseille

  Istanbul Panoraması, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 100 x 213 cm, Bulunduğu Yer: Pera Müzesi

  Kontes Vergennes Türk Kıyafetleriyle, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 129 x 96 cm, Yer: Pera Müzesi, İstanbul


  Sanatçının eserlerinin kanvas tablo baskıları

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin