İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Ernst Fuchs Hayatı ve Eserleri

Ernst Fuchs Hayatı ve Eserleri

  Ernst Fuchs

  Ernst Fuchs (1930 – 2015)

  Avusturyalı Fantastik Gerçekçi Ressam Ernst Fuchs 1930’da Viyana’da doğdu. 

  Önce, Emmy Steinbock’tan (1943) ile heykel eğitimi aldı. Ardından St. Anna Resim Okulu’nda Prof. Fröhlich (1944) ile çalıştı. Daha sonra, Viyana Güzel Sanatlar Akademisine (1945) girdi ve burada Robin C. Anderson, Albert Paris von Gütersloh’un öğrencisi oldu.

  Akademide Arik Brauer, Rudolf Hausner, Fritz Janschka, Wolfgang Hutter ve Anton Lehmden’le bir araya geldi ve Fantastik Gerçekçilik’in Viyana Okulu olarak bilinen akımı kurdu. 1951’de buna karşı Friedensreich Hundertwasser ve Arnulf Rainer ile birlikte kurulan Hundsgruppe’ın yanı sıra Art-Club’ın (1946) kurucu üyesiydi.

  1950-1961 yılları arasında Paris’te yaşadı ve Birleşik Devletler ve İsrail’e bir dizi yolculuk yaptı. Simya, sembolizm ve Jung Psikolojisi okudu. 1958 yılında Fantastik Gerçekçilik okulunun genç ressamlarını tanıtmak ve desteklemek için Viyana Galerie Fuchs-Fischoff’u kurdu.

  1957’de Siyon Dağı’ndaki Dormition Manastırı’na girdi ve burada anıtsal Son Akşam Yemeği üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca, Hz. Musa ve Yanan Çalı gibi dini temalar üzerine küçük boyutlu resimler üretmeye kendini adadı. 1961’de Viyana’ya döndü ve ilham verici ve görkemli kitabı Architectura Caelestis’de (Salzburg, 1966) Stillerin Gizli Başbakanı adını verdiği teorisini kurmaya çalıştı. 1972’de Hütteldorf’taki terk edilmiş Otto Wagner Villa’yı satın aldı. Villa 1988 yılında Ernst Fuchs Müzesi olarak açıldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Çarmıh, Tarih: 1950, Boyut: 106,7 x 72,4 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya.

  Dünyanın Gecesi, Tarih: 1947, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri karışık teknik.

  Eva Cristina

  Kökler

  Portre


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin