İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Ettore Forti Hayatı ve Eserleri

Ettore Forti Hayatı ve Eserleri

  Ettore Forti (1850 – 1940)

  İtalyan Akademik Ressam Ettore Forti 1850’de Roma’da doğdu. Biyografisi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Farklı kaynaklar doğum yerini veya doğum tarihini belirtmez. Eğitimi hakkında fazla bir şey bilinmemekte.

  Birçok kaynak, 1900 öncesinde ve sonrasında aktif olduğunu iddia etmekte. Berlin’de 1893-1897 yılları arasındaki sergilere ve 1905 yılında Mostra della Romana Società degli Amatori e Cultori’deki sergilere katıldığına dair kayıtlar bulunmakta. Resimlerini kendi adı ve Roma diye imzalamıştır.

  Antik Roma yaşamı ve olaylarının gerçekçi sahnelerini tasvir etmede verimli oldu. Bu konular Sir Lawrence Alma-Tadema örneğinde olduğu gibi geç Viktorya döneminde oldukça popülerdi. Titiz detaylarıyla antik kentlerin mimari özelliklerine odaklanmıştır. Forti’nin resimlerindeki figürler, görkemli antik Roma mimarisi, ayrıntılı mozaik zeminler ve Roma freskleri gibi ayrıntılı tasvirlerinden sonra ikinci sırada yer almıştır.

  1800’lerin sonlarına doğru antik Yunan ve Roma’nın bu tür resimleri çok popülerdi. Sanatçılar, klasik zamanlarda günlük yaşamın makul temsillerini sunmak için gerekli unsurları araştırdılar ve dikkatli bir fotoğraf hassasiyeti ile resimlediler. Bu tür sahnelerin çoğun da erotik elemanlar vardır. Yaşlı erkeklerin güzel genç kadınlar ile olan ilişkileri sahnelenir.

  Ettore Forti titizlikle bu tarihsel tür resminde klasik nesneleri ve süslemeleri araştırdı, ama muhtemelen daha samimi, ev ve sosyal yaşam detayları üzerine odaklandı. Boyalı mimarisi, meyve ve yaprak ganimetlerini, asılı maskeleri ve Roma fresklerinden enstrümanları kopyaladı ve zemin mermeri ve mozaik desenleri, pencere ızgara deseni ve Klismos sandalye tipini Roma modellerine dayandırdı. Heykeller, Roma kamu ve özel koleksiyonlarındaki örneklerden kopyalanmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Eşya Satımı, Orijinal Boyut: 52,7 x 83,8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Halı Satıcısı, Orijinal Boyut: 60 x 99 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kuyumcu Dükkanı Pompei, Tarih: 1900, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin