İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Jean Fouquet Hayatı ve Eserleri

Jean Fouquet Hayatı ve Eserleri

  Jean Fouquet

  Jean Fouquet (1420 – 1481)

  Fransız ressamı ve minyatürcüsü Jean Fouquet 1420’de Tours’da doğdu. Genç yaşta meşhur oldu, İtalya’ya gitti. 1447’de Papa Eugenius IV, sanatçı tarafından yapılmış olan portresini Roma’da Minevra Kilisesine koydurttu. 1448’de Tours’a dönüşünde, Agnes Sorel’in himayesine girdi. Burada Charles VII’nin portesini yaptı (Louvre).

  Hamisinin ölümünden sonra (1450) Fransa Hazinedarı Etienne Chavalier’in Melunda Notre-Dame Kilisesi mezarını 1793 yılına kadar süsleyen ünlü triptiğinde, Agnes Sorel’i Meryem Ana Görünüşü içinde, Chavilier’i ise hamisi tarafından takdim edilirken, diz çökmüş halde resmetti.

  Meryem resmi bu gün Anvers’te Chevalier’in portresi ise Berlin’dedir. Ressam, ayrıca Etienne Chevellier için tezhip sanatının harikalarından biri olan bir Dua Kitabı bezedi (1454’ye doğru).

  Minyatürlerin çoğu Chantillyde toplanmıştır ve Kırk Fouqet denen diziyi meydana getirmektedir. Soylu beylerle Mutsuz hanımların halleri adlı minyatürleri de bu devresinden kalmadır (Münih). Charles VII ölünce Louis XI’in tezhipçisi ve minyatürcüsü oldu ve 1460’a doğru Fransa yargıcı Guillaume Juvenel des Ursins’in portresini yaptı. Eserleri arasında, Kendi portresi (Louvre), Fransanın Büyük tarihi olayları (Milli Kitaplık) ve Titus Livius’un eserleri (Louvre), Flavius Josephus’un Yahudi Tarihi (Milli Kitaplık), Saint Michel Tarikatının Tüzüğü (Milli Kitaplık) için yaptığı minyatürler anılmağa değerdir. Nouans Kilisesindeki Pieta kendisinin olmasa bile muhakkak öğrencilerinin ellerinden çıkmadır.

  Jean Fauquet orta çağ Fransız resminin en önemli adıdır. Loire Vadisi manzaralarına bağlılığı yanı sıra, insan suretlerinin de ustasıdır. Bu meziyeti Juvenel des Ursins’in Portresi için yaptığı hazırlık desenlerinde açıkça görülür(Berlin). Ona mal edilen başka desenlerde de gelecek yüzyılın rönesans portrecilerini müjdeleyen, o hem biçimsel hem de psikolojik araştırıcılık göze çarpar.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik tablo indexi

  Etienne Şövalyeleri Aziz Etienne ile, Tarih: 1460, Orijinal Boyut: 16.5 x 12 cm, Yer: Musee Conde, Chantilly

  Etienne Şövalyeleri Aziz Stephen ile, Tarih: 1454, Orijinal Boyut: 93 x 85 cm, Yer: Staatliche Museen, Berlin

  Jashua ve Jericho’nun Düşüşü, Tarih: 1450

  Meryem ve Isa, Tarih: 1450


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin