İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / F » Konstantin Flavitsky Hayatı ve Eserleri

Konstantin Flavitsky Hayatı ve Eserleri

  Konstantin Flavitsky

  Konstantin Flavitsky (1830 – 1866)

  Rus Akademik Ressam Konstantin Flavitsky 1830’da Moskova’da doğdu. İmparatorluk Sanat Akademisi’nde Profesör F. A. Bruni’nin öğrencisi oldu. Akademi’de günlük yaşam çalışmaları ve desenleri için gümüş madalya aldı. 1854’te Süleyman’ın Sarayı adlı tablosuyla bir altın madalya kazandı.

  1855 yılında akademiden mezun oldu ve sanatçı unvanını aldı. “Yakub’un Çocukları Kardeşleri Joseph’i Satarken” isimli eseri ile Güzel Sanatlar Akademisi’nden büyük bir altın madalya aldı. Akademi mezunu olarak İtalya’ya (1856-1862) gitti.

  1862’de Rusya’ya döndü. Ertesi yıl Roma’da yaptığı ve büyük bir resim olan “Colosseum’da Hıristiyan Şehitler” tablosu nedeniyle Akademi’nin fahri özgür üyesi olarak tanındı. 1864’teki sergide Prenses Tarakanova’nın Ölümü adlı tablo ona Sanat Akademisi’nde profesör ünvanı kazandırdı ve sanatseverlerin ve halkın ilgisini çekti. St Petersburg iklim koşulları nedeniyle sağlığı bozuldu ve sanatçı 35 yaşında öldü.

  En ünlü tablosu olan “Prenses Tarakanova”, Aleksey Grigorievich Razumovsky ve Elizabeth’in kızı olan Yelizaveta Alekseyevna Tarakanova’nın Peter ve Paul Kalesi’nde tutukluyken sel basması sonucu hapishane mahzeninde ölmesi efsanesine dayanmaktadır. Eserde, 1777 seli sırasında bu genç kadının acılarını suyla dolup taşan kasvetli bir zindanda kesin bir ölümle karşı karşıya bırakıp ve çaresizliğini ve umutsuzluğunu en etkileyici şekilde betimlemiştir.

  Konstantin Flavitsky sanatında klasik geleneklere ve Briullov’un miras bıraktığı ilkelere bağlı kalmıştır. Onun yaratıcılığı çok fazla geniş değildir ve Prenses Tarakanova ressamı olarak bilinir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Prenses Tarakanova, Tarih: 1864,, Boyut: 245 x 187,5 cm, Yer: Tretyakov State Gallery Moskova, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yakub’un Çocukları Kardeşleri Joseph’i Satarken, Tarih: 1855,, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin