İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Eduardo Leon Garrido Hayatı ve Eserleri

Eduardo Leon Garrido Hayatı ve Eserleri

  Eduardo Leon Garrido (1856 – 1949)

  İspanyol ressam Eduardo Leon Garrido 1856’da Madrid’te doğdu.

  Eğitimini Özel Heykel ve Gravür Okulu’nda okudu. Burada Vicente Palmaroli atölyesinde çalıştı. Ardından (1873) Accademia di Spagna Roma’ya gitmek için hazırlandı. Bir kaç denemeden sonra başarısız bulunan sanatçı Madrid İl Meclisi tarafından verilen burs sayesinde Paris’e gitti.

  Burada onu derinden etkileyen ve zarif neo-Rokoko sahneleri çalışan Raimundo de Madrazo ile temasa geçti. Dans ve iç mekanlarda geçen ve genellikle kadın konulu tür sahneleri çalıştı. Çalışmalarında ağırlıklı olarak pırıltılı renkler kullandı.

  Çalışmalarını sadece Tür sahneleri ile sınırlamadı. Empresyonizm etkileri taşıyan çalışmaları Manet benzeri etkiler barındırmaktadır. Paris Salon sergilerine katıldı. Ayrıca eserleri Münih ve Londra’da da sergilendi. 1875’te Paris’e yerleştikten sonra bir daha İspanya’ya hiç dönmedi. Daha sonra İtalya’ya gitti ve Venedik’te Mariano Fortuny ve Martín Rico gibi İspanyol ressamlarla temasa geçti. 1905 yılında Varennes Sanat ve El Sanatları Okulu’na profesör olarak atandı. Oğlu Louis-Odouard Garrido da ressamdır.

  Garrido 1896’da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve burada Londra’da olduğu gibi önemli bir ticari başarı elde etti. Eserlerinin bazıları Prado Müzesi ‘nde (Madrid), Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde (Arjantin), Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve Seville’deki Bellver Koleksiyonu gibi özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Baloya Hazırlık, Orijinal Boyut: 61 x 49,2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Dans Gösterisi, Tarih: 1906, Boyut: 53 x 65 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya.

  Kır Çiçekleri Toplarken, Tarih: 1891, Orijinal Boyut: 76,2 x 58,4 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Sosyete Dansı, Boyut: 73 x 97,8 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Yatağa Uzanmış Nü, Orijinal Boyut: 24,2 x 33,7 cm.