İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Friedrich Gauermann Hayatı ve Eserleri

Friedrich Gauermann Hayatı ve Eserleri

  Friedrich Gauermann

  Friedrich Gauermann (1807 – 1862)

  Avusturyalı Ressam Friedrich Gauermann 1807’de Miesenbach’da doğdu.

  Babasının, Gauermann’ı çiftlikteki işleri için yetiştirmek istiyordu. Ancak abisinin erken yaşta ölümü sanata olan ilgisini körükledi. Babasının yönlendirmesi ile peyzaj çalışmalarına başladı. Viyana akademi ve kütüphanesinde yer alan büyük ustaların eserlerini özenle kopyaladı. Yaz aylarında Steiermark, Tirol ve Salzburg bölgelerine sanat gezileri yaptı.

  1824 Viyana Sergileri’nde sergilediği iki hayvanlı tablosu, yıllar boyunca dikkat çekici yapımlar olarak görüldü. 1825 ve 1826’da Fransız Büyükelçisi Caraman’dan ve Prens Metternich’den sipariş aldı. 1829’da sergilenen Fırtına adlı resmi ile ünü büyük ölçüde arttı ve o tarihten itibaren eserleri çok arandı ve buna uygun olarak yüksek fiyatlar elde etti. 1834 Viyana sergisinde en dikkat çekici tablo olarak görülen bir çalışması, kendisine bu sınıfın ressamlarının birinciliği ünvanını kazandırdı.

  Doğayı yaşayan bir bütün olarak aksettirmeye çalışan sanatçı insan ve hayvan figürlerini, karakteristik durumlarla bağlantılı olarak ifade etti. Özellikle vahşi dağ manzaralarında hayvanların özgür hayatını betimlemede mükemmeldir.

  Sanatının teknik özelliklerine büyük bir ustalık kazandırdığı eserlerinde, sabırlı ve keskin gözlem, ayrıntıların özgürce ve doğru bir şekilde ele alınması, cesur ve açık renkler bulunmaktadır. 7 Temmuz 1862’de Viyana’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Alpler Salzburg, Tarih: 1835, Boyut: 74 x 91,5 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Attersee Kıyısında Sürü, Tarih: 1852, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Geyik, Tarih: 1862, Orijinal Boyut: 35,7 x 29 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  İki At, Tarih: 1825, Orijinal Boyut: 31 x 39 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin