ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / G » Joseph Garibaldi Hayatı ve Eserleri

Joseph Garibaldi Hayatı ve Eserleri

Joseph Garibaldi Hayatı ve Eserleri

Joseph Garibaldi (1863 – 1941)

İtalyan ressam Joseph Garibaldi 1863’de Marsilya’da doğdu. Babası Marsilya’daki Noilly-Prat fabrikasında çalışıyordu. Fabrikanın sahibi Louis Prat, Joseph’in yeteneğini fark etti ve ressam Antoine Vollon’un öğrencisi olarak sanat okuluna gitmesini sağladı.

Eğitiminin ardından yelkenli ile Tunus, Venedik ve Korsika’yı gezdi. Daha sonra Marsilya’ya döndü ve resimlerinin çoğunu bu şehirde üretti. Özellikle Eski Marsilya Limanı çevresinde günün farklı saat ve ışıklarında çalıştı. Sanatçı sadece bir şehir ressamı değildi. Diğer bazı eserlerinde kırsal bölgelerde ve kıyı boyunca yakın köylerde günlük yaşam sahnelerini çalıştı.

Deniz manzarası, bir çeşme, bir dere ya da bir balıkçı çalışmalarında merkezi bir motiftir. Hayatı boyunca modern sanatta devrim yapan tüm hareketlerden uzak kaldı. Kübizm ve sürrealizm gibi akımların sanatçının çalışmaları üzerinde çok az etkisi vardı.

Bunun yerine, Frédéric Mistral’ın pastoral dilini, tarihini ve geleneklerini tanıtmak için kurduğu Félibrige hareketi ile ilgilendi. Garibaldi’nin temel motivasyonunun yerel halktan daha yerli olmak olduğu düşünülmektedir.

Kendisi de hevesli bir fotoğrafçı olan Antoine Lumière’in arkadaşıydı ve ailece görüşüyorlardı. Onun fotoğraflarından esinlendi. Bu çalışmalar güçlü, stilize geometrik kompozisyonlar, parıldayan ışık özellikleri taşır- ancak hayatının sonlarına doğru, renkler deforme oldu ve resimleri giderek pembeleşen bir tona büründü.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

D’Auxerre Katedrali, Orijinal Boyut: 118 x 161,2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Provans’ta bir Köy, Orijinal Boyut: 104 x 70 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.