İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / M » Emile Munier Hayatı ve Eserleri

Emile Munier Hayatı ve Eserleri

  Emile Munier

  Emile Munier (1840 – 1895)

  Fransız Akademik Klasisist ressam Emile Munier 1840’da Paris’de doğdu. 1860’larda Beaux-Arts’ta üç madalya aldı ve 1869’da Paris Salonunda eserleri sergilendi. Akademik ideallerin büyük bir destekçisi olan ve önemli bir ilham kaynağı olacak olan Bouguereau’nun takipçisi oldu. Bouguereau‘nun çalışma kalitesi ve kompozisyonu Munier’in eserlerine yansır. Munier sık sık Bougereau’nun stüdyosunu ziyaret etti ve yakın arkadaş oldular.

  Munier, 1871’de itibaren zamanını yalnızca resim yapmaya adadı. Ayrıca haftada üç gece yetişkinlere ders vermeye başladı. 1885’te Paris Salonunda Trois Amis’i (Üç Arkadaş) tablosunu sergiledi. Yatağında yavru kedi ve köpekle oynayan tombul bir kızı betimleyen bu resim, Pears sabunu tarafından pek çok biçimde çoğaltılmış ve tanıtım afişlerinde kullanılmış, son derece başarılı bir çalışmadır.

  Emile, bu çalışmasıyla kendini küçük çocukların ve evcil hayvanların ressamlarından biri olarak öne sürdü. Eser bir Amerikan koleksiyoncusu tarafından satın alındı.

  Birçok Amerikalı müşterisi vardı. Bunlar arasında, on dokuzuncu yüzyıl boyunca çağdaş Fransız resimlerinin önemli koleksiyoncuları olan ve Henner, Bouguereau, Gérôme, Vinel ve Schreyer gibi sanatçıları tercih eden Chapman H. Hyams ve karısı da vardı. Munier çiftin portrelerini 1889’da yaptı ve bu portre, koleksiyonlarının çoğuyla birlikte şimdi New Orleans Sanat Müzesi’nde bulunmaktadır.

  1890’larda Munier köy yaşamı, mitolojik ve dini konuları resmetmeye devam etti. Ayrıca hayvanları, balık tutmayı betimleyen sahneleri, manzaraları ve deniz manzaraları çalıştı. Eserlerinin birçoğunda çocukları, özellikle de kızı kendisine model olmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Emile Munier Çiçekçi Kız
  Emile Munier Oyun Zamanı
  Emile Munier Lütfen
  Emile Munier Şefkatli Kucaklayış
  Emile Munier Oyun
  Emile Munier Elmalı Kız
  Emile Munier Erik Sepetli Kız
  Emile Munier Dua Eden Kızlar

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin