İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » William Sidney Mount Hayatı ve Eserleri

William Sidney Mount Hayatı ve Eserleri

  William Sidney Mount

  William Sidney Mount (1807 – 1868)

  Amerikalı ressam William Sidney Mount 1807’de Setauket, New York’da doğdu. 1825’te City Hall Park’taki Amerikan Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Akademinin onun üzerinde derin bir etkisi oldu. Buradaki sergiler, onu Benjamin West gibi önde gelen on yedinci ve on sekizinci yüzyıl Avrupalı sanatçılarla tanıştırdı. Bu etki, bir tarih ressamı olmaya odaklaması için ilham verdi. Başarılı bir ressamın yanında örgün eğitim ve/veya çıraklık eğitimi almak istemedi. Bunun yerine ağabeyi için çalışırken kendini yetiştirmeye karar verdi.

  Ağabeyinin ortağı Inslee, İngiliz sanatçı William Hogarth’ın büyük bir gravür setine sahipti. Mount, sanatsal becerisini ilerletmenin bir yolu olarak, Hogarth baskılarını kopyalamaya başladı. Başka bir aile dostu Martin E. Thompson, Mount’ın yorumlarını/çizimlerini gördüğünde, Thompson’ın kurucu üyesi olduğu yeni kurulan Ulusal Tasarım Akademisi’ne öğrenci olarak kaydolmasını tavsiye etti.

  Mount çizim derslerine kaydoldu. Birkaç yıl sonra Stony Brook’a dönene kadar sanatsal becerilerini geliştirmeye devam etti. Akademi’de sergilenen Mount’ın eserleri büyük beğeni ve saygıyla karşılandı ve resim yapmaya ve üretmeye devam etmesi için ona ilham verdi.

  1820’lerin sonlarına doğru tarih resimlerini geride bırakan Mount, portrelerde büyük başarı ve çok ihtiyaç duyduğu siparişlere ulaştı. Mount’ın en büyük başarısı tipik olarak izleyicilerin özdeşleşebileceği yaşam sahneleri resimleridir. Mount, Amerikan kırsal sosyal sahnesinde uzmanlaşan ilk sanatçılardan biriydi.

  Mount ayrıca müzik ve kemancı, besteci ve şarkı koleksiyoncusu konusunda tutkuluydu. Kendi kemanının “Cradle of Harmony” adını verdiği çeşitli versiyonlarını tasarladı ve patentini aldı. Resimlerinin birçoğunda ayrıca kırsal ortamlarda dans eden müzisyenler ve insan grupları da yer almaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  William Sidney Mount Yemek Sonrası
  William Sidney Mount Banjo Çalan Adam
  William Sidney Mount Müziğin Gücü

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin