İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Avusturya Müzeleri » Albertina Museum Viyana

Albertina Museum Viyana

  Albertina Museum Viyana

  Albertina Museum, Avusturya’nın Viyana kentindeki Innere Stadt’ta (Birinci Bölge) bulunan bir müzedir. Yaklaşık 65.000 desen ve yaklaşık 1 milyon eski ustaların baskılarını barındırır. Bunların yanı sıra modern grafik çalışmaları, fotoğrafları ve mimari çizimleri ile dünyanın en büyük ve en önemli baskı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

  Grafik koleksiyonunun yanı sıra müze, yakın zamanda, bazıları kalıcı olarak sergilenecek olan iki önemli Empresyonist ve 20. yüzyıl sanatı koleksiyonunu kalıcı olarak bünyesine katmıştır. Müze ayrıca geçici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze, 2020’de COVID-19 pandemisi nedeniyle 2019’a göre yüzde 64 düşüşle 360,073 ziyaretçiye ulaşabilmiştir. Ancak yine de dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri Listesi’nde 55. sırada yer almıştır.

  Albertina Museum, Viyana surlarının kalan son bölümlerinden biri olan Augustinian Burcu üzerine inşa edilmiştir. Bina, Saxen-Teschen Dükü Albert tarafından devralındıktan sonra Brüksel’den grafik koleksiyonunu buraya getirdi. Koleksiyon Albert’in halefleri tarafından genişletildi. Torunu Arşidük Albrecht, Teschen Dükü 1895’teki ölümüne kadar Palais Erzherzog Albrecht olarak adlandırıldı.

  1919’un başlarında, hem binanın hem de koleksiyonun mülkiyeti yeni kurulan Avusturya Cumhuriyeti’ne geçti. 1920’de baskı ve çizimler koleksiyonu, eski imparatorluk mahkemesi kütüphanesinin koleksiyonuyla birleştirildi. Albertina adı ile 1921’de kurulumunu tamamladı.

  Mart 1945’te müze, müttefiklerin bombalı saldırılarıyla ağır hasar gördü. Bina savaştan sonraki yıllarda yeniden inşa edildi. 1998’den 2003’e kadar tamamen yenilendi ve modernize edildi. Hans Hollein’ın ayırt edici bir çatısı da dahil olmak üzere dış giriş sırasındaki değişiklikler 2008’de tamamlandı. 2018’de Albertina, Alex Katz, Cindy Sherman, Georg Baselitz, Hermann Nitsch ve Maria Lassnig’in eserleri de dahil olmak üzere 1.323 çağdaş sanat eserinden oluşan Essl Koleksiyonunu satın aldı.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin