İçeriğe geç
ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » İtalya Müzeleri » Museo di San Marco Floransa

Museo di San Marco Floransa

  Museo di San Marco Floransa

  Museo di San Marco, İtalya’nın Floransa kentinde bugünkü Piazza San Marco’da bulunan ve Dominiken St Mark’a adanmış bir sanat müzesidir. On beşinci yüzyıl mimarı Michelozzo tarafından yapılan ve başlı başına bir eser olan müze, şehir için tarihi öneme sahip bir yapıdır ve Fra Angelico‘nun eserlerinin en geniş koleksiyonuna sahiptir.

  Eserler hem ahşap hem de fresk üzerine yapılmış tablolardır. Müze ayrıca Fra Bartolomeo, Domenico Ghirlandaio, Alesso Baldovinetti, Jacopo Vignali, Bernardino Poccetti ve Giovanni Antonio Sogliani gibi sanatçıların eserlerini de içermektedir.

  Müze, manastırın en eski kısmında, toplam alanın yaklaşık yarısını kaplamaktadır. Bina zamanla genişlemiştir. Orta çağdaki Sylvestrian manastırı üzerine inşa edilen binanın en eski bölümü, mimar Michelozzo tarafından Cosimo il Vecchio de ‘Medici’nin desteği ile yapılmıştır. Michelozzo son derece modern ve işlevsel bu manastır binası projesini on yılda tamamlamıştır (1436-1446).

  Zemin kat odalarını ahenkli bir orantı ile bir manastır etrafında birbirine bağlamış ve genişleyen bir manastıra uyacak çok sayıda hücreye sahip birinci katta yatakhaneler oluşturmak için bu binaların seviyelerini yükseltmiştir.

  Avrupa’daki benzer pek çok kuruluş gibi, manastır Fransız Devrimi ve Napolyon İmparatorluğunun genişlemesinden kaynaklanan ayaklanmalar sırasında sivil otoriteler tarafından ele geçirilmiştir ve Napolyon’un yıkılmasından sonra tekrar Dominiklerin eline geçmiştir. Ancak daha sonra, 7 Temmuz 1866 tarihli İtalya’daki ilk Krallık kararnamesiyle el koyuldu ve Devlet mülkü oldu.

  1869’da, ulusal tarihi anıt ilan edilen kompleksin büyük kısmı, yeni durumu karşılamak için yapılan onarımlar ve bazı düzenlemelerden sonra müze olarak yeniden açıldı.

  Bu dönemde Fra Angelico’nun freskleri, sanatçı Gaetano Bianchi tarafından restore edildi. 1906 yılında, müze, önceki yüzyılın kentsel planlama önlemleri ile yıkılan binalardan sağ kalan mimari değer kalıntılarını barındırması için seçildi.


  MÜZEDEKİ ESERLERİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Adres:

  Piazza San Marco, 3, 50121 Firenze FI, İtalya

  Ziyaret Saatleri:

  Pazartesi – Cuma: 08.15 – 13.20

  Cumartesi, Pazar: 08.15 – 16.50

  Ayrıntılı Bilgi:

  Web Sitesi


  Museo di San Marco Kroki


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin