ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı A » Angelico, Fra » Fra Angelico Hayatı ve Eserleri (1387 – 1455)

Fra Angelico Hayatı ve Eserleri (1387 – 1455)

Fra Angelico hayatı ve eserleri
Fra Angelico

Fra Angelico

İtalyan Rönesans Ressamı Fra Angelico 1387 civarlarında Rupecanina’da doğduğu tahmin edilmektedir.

Asıl adı Guido di Pietro da Mugello’dur. Fra Angelico ismi, kendisine bir Dominiken keşişi tarafından verilmiştir. Dominikan Kilisesi ve Santo Domenico de Fiesole’nin duvarlarına yaptığı fresklerle adını duyurmaya başladı. Daha sonra kardeşi Beneditto ile birlikte kitap ressamlığı yaptı.

Rönesans ressamları için gerçek bir esin kaynağı olan sanatçının çalışmaları Floransa’da yaşadığı manastırın küçük keşiş odalarını süsleyen freskler ile 1445 – 1449 yılları arasında Roma’da gerçekleştirdiği çok sayıda yapıttan oluşur. Keşiş odalarını süsleyen yumuşak ve aydınlık renklerle işlenmiş fresklerin dışında, üslubunu en iyi ortaya koyan yapıt Vatikan’daki Niccolo V Kilisesi’nin freskleridir.

Gösterdiği hünerden ötürü II. John Paul tarafından aziz ilan edildi. Fresklerinde dinsel sahneleri işledi. Azizlerin yaşamları, İsa’nın mucizeleri, Meryem ve çocuk İsa, İsa’nın doğumu gibi sahneleri perspektif kullanarak, dairesel bir kompozisyonla aktardı. Massacio ve Giorgio Vasari ile aynı atölyede çalıştı. Massacio’nun doğalcı ve öykücü tarzını benimsedi.

1443’te öğrencileriyle Floransa’nın yeni manastırı, San Marco Manastırı’na beş fresko yaptı. Daha sonra Papa’nın çağrısı üzerine Roma’ya geçen sanatçı, bir süre Papa için resim yaptı. Aynı şehirde öldü.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Fra Angelico tablo indexi

Çarmıha Geriliş, Meryem, Detay

Çarmıha Gerilen, Detay

Çarmıhtan İndiriliş

Maria’nın Taç Giyme Töreni

Maria’nın Taç Giyme Töreninden Detay

Tebliğ