ana sayfa » DÜNYA MÜZELERİ » Tretyakov State Gallery Moscow

Tretyakov State Gallery Moscow

Tretyakov State Gallery
Tretyakov State Gallery Moscow

Tretyakov State Gallery, dünyanın en güzel Rus eserlerini barındıran bir koleksiyona sahiptir. Galerinin tarihi, 1856’da Moskova tüccarı Pavel Mihayloviç Tretyakov’un girişimi ile başlar.

Daha sonra ulusal bir sanat müzesi haline gelebilecek bir koleksiyon yaratmak amacıyla Rus sanatçıların eselerini toplayan Tretyakov 1892’de, yaklaşık 2.000 eserden oluşan koleksiyonunu (1.362 resim, 526 çizim ve 9 heykel) halka açtı.

Şu an müze koleksiyonunda 130.000’den fazla resim, heykel ve grafik eseri bulunmaktadır. 11. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar toplanan eserler, Lavrushinskiy Pereulok’taki tarihi binasında yer almaktadır. Krymskiy Val’daki Tretyakov Galerisi’nin yeni binası, 20. yüzyıl ulusal sanatına ev sahipliği yapmaktadır. 1985 yılında, Tretyakov Galerisi çağdaş bir sanat galerisi ile birleştirildi.

Müzenin bu bölümünün zemininde bir Sosyalist Gerçekçilik heykeli koleksiyonu da yer almaktadır. Ploughshares’e Kılıç heykeli, kürek çeken çıplak bir işçiyi ve Genç Rusya anıtını temsil etmektedir.

Yine bu bölgenin civarında Zurab Tsereteli’nin dünyanın en yüksek açık hava heykellerinden biri olan Büyük Peter Anıtı heykelini izleyebilirsiniz.

Modern sanat galerisinin yakınında, eski Sovyetler Birliği’nin yer değiştirmiş heykellerini sergileyen “düşmüş anıtların mezarlığı” adında bir heykel bahçeside bulunmaktadır.


MÜZEDEKİ ESERLERİ İNCELEYEBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Adres;

Moscow, Lavrushinsky Lane, 119017

Çalışma Saatleri
Pazartesi kapalı
Salı, Çarşamba, Pazar 10:00 — 18:00
Perşembe, Cuma, Cumartesi 10:00 — 21:00

New Tretyakov

Moscow, Krymsky Val, 10

ayrıntılı bilgi için;

official website of museum

saatchigallery.com

Müzenin Krokisi