İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » EKOLLER » Ekspresyonizm » Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Tarih: 1893

  Boyut: 150 x 167,5 cm

  Yer: National Museum of Art Oslo

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Resmin Analizi

  Tablo, Munch ve ailesinin tüberkülozun tahribatının bir sonucu olarak yaşadığı umutsuzluğu ve ıstırabı tasvir etmektedir.

  Bu Protestan duygu (arka planda Munch’un dua eden babası tarafından ortaya çıkarılmıştır) ve bunun dehşet tonu, sanatçının isyanını açıklamaktadır. Sophie’nin küçük kız kardeşinin yaşadığı şoku ve çaresizliği kayıt altına alan bu eserde, aile hem kederle tecrit edilmiş hem de kayıp üzerinden birleşmiştir. Sol arka planda kapı pervazına yaslanan figürün Munch olduğu düşünülmektedir. Inger sol ön planda bitkin bir şekilde bize bakmaktadır. Arkası ona dönük olan adam onların erkek kardeşleri Andreas’tır. Hastalıklı yeşil duvar ve siyah çerçeveli resim, Vincent van Gogh’un iç mekanlarını andıran, zeminin rahatsız edici turuncu rengi gibi, bitkinliklerinin sembolleridir.

  Bu eser, Sophie’nin ölümü teması üzerinde yaptıklarından oldukça farklıdır. Eserde bütün aile gösterilmekte ve vurgu, yas tutan akrabaların deneyimine kaydırılmıştır. Sophie’nin kız kardeşi çapraz olarak arkaya dönük oturmaktadır. Sophie’nin naaşı hem bize hem de dua eden babası dışında tüm yas tutanlara büyük ölçüde görünmez. O artık zaten hayatlarında yoktur.

  Onunla ilgili gördüklerimiz kısmen şeffaftır. Yas tutanların her biri farklı tepki verir ve aralarında hiçbir ilişki yoktur. Ölümün yalnızlığıyla karşı karşıya kalan her biri kendi benliğine çekilir. En ön planda küçük kız kardeş Laura, hüzünlü bir meditasyon profili pozunda oturmaktadır. Konumu, onun da erken yaşta, zihinsel ve tedavisi olmayan bir hastalıktan muzdarip olduğunu gösteriyor. Ya da belki de arkasındaki tüm sahne, korkunç olayla ilgili çarpık hafızasını resmeder. Resim, Munch’un sentezci tarzının versiyonuna çok benziyor – güçlü konturlarla çevrelenmiş düzleştirilmiş alanlar. Uzaklaşan döşeme tahtaları, yaklaşık olarak yatay bir eksende farklı ufuk noktalarına doğru birleşir, böylece natüralist perspektiften kaçar. Bu, odayı hem düzleştirme hem de genişletme etkisine sahiptir.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Resim tuvali üzerine basılan çalışmalar, derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  Edvard Munch Death in the Sickroom

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmektedir. Sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülmektedir. Böylece tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  BU ESERİN KANVAS BASKI BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN MESAJ GÖNDER