İçeriğe geç
ana sayfa » EKOLLER » Ekspresyonizm » Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Edvard Munch Hasta Odasında Ölüm

  Tarih: 1893

  Boyut: 150 x 167,5 cm

  Yer: National Museum of Art Oslo

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Resmin Analizi

  Tablo, Munch ve ailesinin tüberkülozun tahribatının bir sonucu olarak yaşadığı umutsuzluğu ve ıstırabı tasvir etmektedir.

  Bu Protestan duygu (arka planda Munch’un dua eden babası tarafından ortaya çıkarılmıştır) ve bunun dehşet tonu, sanatçının isyanını açıklamaktadır. Sophie’nin küçük kız kardeşinin yaşadığı şoku ve çaresizliği kayıt altına alan bu eserde, aile hem kederle tecrit edilmiş hem de kayıp üzerinden birleşmiştir. Sol arka planda kapı pervazına yaslanan figürün Munch olduğu düşünülmektedir. Inger sol ön planda bitkin bir şekilde bize bakmaktadır. Arkası ona dönük olan adam onların erkek kardeşleri Andreas’tır. Hastalıklı yeşil duvar ve siyah çerçeveli resim, Vincent van Gogh’un iç mekanlarını andıran, zeminin rahatsız edici turuncu rengi gibi, bitkinliklerinin sembolleridir.

  Bu eser, Sophie’nin ölümü teması üzerinde yaptıklarından oldukça farklıdır. Eserde bütün aile gösterilmekte ve vurgu, yas tutan akrabaların deneyimine kaydırılmıştır. Sophie’nin kız kardeşi çapraz olarak arkaya dönük oturmaktadır. Sophie’nin naaşı hem bize hem de dua eden babası dışında tüm yas tutanlara büyük ölçüde görünmez. O artık zaten hayatlarında yoktur.

  Onunla ilgili gördüklerimiz kısmen şeffaftır. Yas tutanların her biri farklı tepki verir ve aralarında hiçbir ilişki yoktur. Ölümün yalnızlığıyla karşı karşıya kalan her biri kendi benliğine çekilir. En ön planda küçük kız kardeş Laura, hüzünlü bir meditasyon profili pozunda oturmaktadır. Konumu, onun da erken yaşta, zihinsel ve tedavisi olmayan bir hastalıktan muzdarip olduğunu gösteriyor. Ya da belki de arkasındaki tüm sahne, korkunç olayla ilgili çarpık hafızasını resmeder. Resim, Munch’un sentezci tarzının versiyonuna çok benziyor – güçlü konturlarla çevrelenmiş düzleştirilmiş alanlar. Uzaklaşan döşeme tahtaları, yaklaşık olarak yatay bir eksende farklı ufuk noktalarına doğru birleşir, böylece natüralist perspektiften kaçar. Bu, odayı hem düzleştirme hem de genişletme etkisine sahiptir.

  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, birinci sınıf derinlikli ahşap şasiye gerili asmaya hazır veya rulo halinde sunulmaktadır. Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmaktadır. Böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verecektir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Edvard Munch Death in the Sickroom

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Kanvas tabloların bir diğer avantajı ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamaktadır. Ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin