İçeriğe geç
ana sayfa » RESİM DÜNYASI » Kanvas Tablo Nedir Farkı Nelerdir ?

Kanvas Tablo Nedir Farkı Nelerdir ?

  Kanvas Tablo Nedir ?

  Kelime kökü itibarı ile kanvas, ingilizce tuval anlamına gelen canvas kelimesinin türkçe okunuş karşılığıdır. Normalde tuval ve/veya canvas kelimeleri resim sanatı ile özdeşleşmiş bir kelime olup, son yüzyılda baskı tekniklerinin gelişmesi ile daha geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur.

  Oluşan bu yeni segment geleneksel kağıt üzerine hazırlanan posterden ayrışarak, kullanılan malzemeyle birleşik özel bir adla anılmaya başlamıştır.

  Kanvas tablo

  Aslında bu kelime dizini, ürünün, elle bir ressam tarafından hazırlanan tablo olmadığını, ama ressamın kullanmış olduğu tuvalin üzerine baskı tekniği ile hazırlanan bir reprodüksiyon ürün olduğunu ifade etmek amacını taşımaktadır.

  Kanvas tablo baskı

  Yukarıda kısaca bahsettiğimiz şekli ile kanvas baskı, dijital baskı makinelerinde bez ve türevli yüzeyler üzerine uygulanan bir çoğaltım tekniğidir. Her makinenin kendine özgü mürekkebi vardır ve kullanılacak olan bez yüzeyler bu mürekkebi sabitleyebilecek bir kimyasal ile sıvanmıştır.

  Piyasada, hem dijital baskı makinelerinin hem de bez materyalin pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitlerin incelenmesine daha ilerde ayrıntılı bir şekilde gireceğiz, ancak bilinmesi gerekir ki kanvas baskı piyasasındaki fiyat farklarının önemli nedenlerinden biri kullanılan malzeme farklılıklarıdır.

  Baskıya hazırlanan görseller dijital baskı makinesine uygun programlar aracılığı ile baskı aşamasına geçilir. Baskı sonuçlandıktan sonra kullanılan materyallerin cinsine göre kuruma süresi beklenir. Ardından, gün ışığına ve zamana karşı dayanıklılığı sağlayabilecek (vernik vb) şekilde yüzey koruması uygulanır. Yüzey koruma uygulaması, kullanılan baskı makinesi ve bez türüne göre değişiklik gösterecektir. Bazı makine ve mürekkep türlerinin yüzey koruması uygulama ihtiyacı bile olmadığı bilinmektedir.

  Daha sonra, işlemleri tamamlanmış olan çalışma rulo halde ya da istek üzerine şasiye gerilmiş halde kullanıma hazır hale getirilir.

  Farklar

  Klasik resimde kullanılan tuval/canvas genellikle keten kökenli olup yüksek dayanıklılığa sahiptir. Yüzeylerini resme uygun hale getirmek için uzun dönem doğal malzemelerle hazırlanmış reçeteler kullanılmıştır. KANVAS TABLO diye tarif edilen ürünlerde ise baskı malzemesinin türüne bağlı olarak genellikle pamuk kökenliden, sentetik malzemelerle hazırlanan tuval/canvas’lar kullanılır.

  Aralarında ciddi kalite farkı olduğu gibi yine baskı türüne bağlı olarak tuval/canvas yüzeylerine özel kimyevi bir solüsyon uygulaması yapılır. Böylece yüzeye basılan malzemenin kalıcılığı ve sabitlenmesi sağlanır.

  kanvas tablo
  Van Gogh Tablosu

  kanvas tablo
  Tasarımlarınız tabloya dönüşür

  Sanata Yakınlaşma

  Teknik özellik ve farklılıkların yanısıra, kanvas tablolar bütçe avantajı nedeniyle dünya sanatına olan yakınlığımızı arttırmaktadır. Her ne kadar orijinali gibi olmasa da uzman bir ekip tarafından hazırlanan kanvas tablolar oldukça nitelikli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Bütçe avantajı ise tablolarla kıyaslandığında büyük oranlara varabilmektedir.

  Kanvas tablo fiyatları

  Örneğin, orijinali dünya müzelerinde olan ve yaklaşık değeri milyon dolarla ölçülebilen bir tablo, boyut, malzeme ve baskı kalitesine göre 50 ile 300 TL arasında bir bedelle evinizin duvarını süsleyebilmektedir.

  Hayal gücünüz

  Kanvas tabloların bir diğer avantajı ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

  Dekoratif Çeşitlilik

  Diğer bir konu ise çeşit zenginliğidir. Ev ya da işyerimizi dekore ederken seçip beğendiğimiz çalışmalar zaman içerisinde ilk başlardaki zevkimize uygun düşmemeye başlayabilir. Bu durumda, uygun bütçe nedeniyle ortamınızdaki tabloları rahatlıkla yenileyebilir ve yepyeni bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu tür konsept yenilemelerinde ve oluşturmada kurumsal olarak yanınızda olduğumuzu ve her zaman danışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

  KANVAS BASKI ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin